Ecevit'e yazar kasa fırlatmıştı!

19 sene sonra bugünü konuştu: Esnaf olsam yine yapardım

Ecevit'e yazar kasa fırlatmıştı!
Ecevit'e yazar kasa fırlatmıştı! 19 sene sonra bugünü konuştu: Esnaf olsam yine yapardım

2001’deki ekonomik kriz nedeniyle dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in önüne yazar kasa fırlatan Ahmet Çakmak aradan 19 yıl sonra konuştu. Emekli olan Çakmak, ülke ekonomisinin ağlanacak halde olduğunu, esnaf olsa tepkisini koyacağını söyledi.
Çakmak bu sıra dışı eylemle Türk siyaset tarihinin sembollerinden biri haline geldi ve “yazar kasa eylemcisi” olarak hafızalara kazındı. Ahmet Çakmak 2001 yılında dönemin başbakanı Bülent Ecevit'e yazar kasa fırlatarak ülkenin ekonomisini protesto etti.

SOSYAL MEDYANIN GÜNDEMİNDE

Çakmak'ın eylemi o dönemde Türk ekonomisinin yaşadığı krizi de gözler önüne serdi. 19 yıl önce bu eylemi gerçekleştiren Çakmak, dolar, euro ve altının rekor üstüne rekor kırdığı bugünlerde yeniden sosyal medyanın gündemine geldi.

Sözcü'nün haberine göre; birçok vatandaş eylemini dövizin arttığı bugünlerde neden tekrar etmediğini sordu.

Çakmak, “Ben o eylemi yaptığım zaman esnaftım. Ancak bugün esnaf olsam ve aynı sıkıntıları yaşasam yemin ederim ki aynı şeyi yine yapardım. Neden tepkimi koymayayım” diye konuştu.

Çakmak sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkenin ekonomisini görünce çok üzülüyorum. Ekonomi düzgün yönetilmiyor. Ancak kimse sesini çıkaramıyor. Ya gerçekten mağdur değiller ya da korkuyorlar. Tarih boyunca böyle bir esnaf hareketi sadece 2001 yılında oldu. Ancak bugün insanlar korkuyor, hükümete laf edemiyor. Çünkü sağcılara FETÖ, solculara PKK damgası vuruluyor. İnsanlar bu damgayı yemek istemiyor.”

ECEVİT'İN İYİLİĞİNİ GÖRDÜM

Ahmet Çakmak, “Eylemi yaptıktan sonra bütün herkes yardım etmek istedi. Bülent Ecevit'in iyiliğinden başka bir şey görmedim. MHP'li Mehmet Şandır ne ihtiyacımız varsa gönderiyordu. O günlerde derdini anlatan insanlara sahip çıkan bir devlet anlayışı vardı. Ancak bugün öyle değil” dedi.

01kasa2-16-9-1596840501-880x495.jpg01kasa.jpg

Kaynak Yeniçağ: Ecevit'e yazar kasa fırlatmıştı! 19 sene sonra bugünü konuştu: Esnaf olsam yine yapardım