"El Kaide ve IŞİD Afganistan'da Yeniden Yapılanabilir"

Blinken Alman Bakan Maas’la Afganistan’ı Görüştü

"El Kaide ve IŞİD Afganistan'da Yeniden Yapılanabilir"
"El Kaide ve IŞİD Afganistan'da Yeniden Yapılanabilir"

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, El Kaide terör örgütünün Afganistan’da yeniden yapılanmasının mümkün olduğunu söyledi. Austin, El Kaide ve IŞİD benzeri örgütlerin yönetim boşluklarından yararlanmasının doğal olduğunu, ABD’nin bunun olması durumunda müdahale edeceğini ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Austin, Kuveyt ziyareti sırasında gazetecilere Afganistan’daki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Austin, “Uluslararası kamuoyu Afganistan’da neler olduğunu izliyor. El Kaide ya da IŞİD’in yeniden bu ülkede yapılanıp-yapılanamayacağını takip ediyor. Bu gruplar, Afganistan’da Somali’de ya da yönetim zaafiyeti olan herhangi bir yerde her zaman yeniden yapılanmaya çalışırlar. Bu örgütlerin doğasında bu var” dedi.

Blinken Alman Bakan Maas’la Afganistan’ı Görüştü

Austin, Taleban yönetimini uyararak bunun olmasına izin verilmemesini söylediklerini de dile getirdi. ABD Savunma Bakanı, her ne kadar Afganistan’da ABD'nin askeri varlığı kalmamış olsa da ülkesinin hava gözlem imkanlarıyla bu örgütlerin yapılanmasını yakında takip edebileceklerini dile getirdi. Austin, buna dair bir işaret görüldüğünde ABD’nin bölgedeki üslerde konuşlu hava gücüyle operasyon düzenleyebileceğinin de sinyalini verdi.

ABD ve Taleban arasında Şubat 2020’de varılan anlaşmaya göre, ABD askerlerinin ülkeden çekilmesine karşılık olarak Taleban’ın ülkede El Kaide ve benzeri terör örgütlerinin yapılanmasına izin vermemesi gerekiyor.

Afganistan’dan tahliye operasyonu sonrası bölge ülkelerine ziyaret düzenleyen ABD Savunma Bakanı Austin’in bugün son durak olan Suudi Arabistan’a geçmesi bekleniyordu. Ancak bu ziyaret son dakikada ertelendi. Ziyaretin Suudi Arabistan yönetiminden gelen talep üzerine ertelendiği açıklanırken herhangi bir ayrıntı paylaşılmadı.

VOA