Erdoğan, 13 yıl sonra Bağdat'ta: Türkiye-Irak arasında Kalkınma Yolu Anlaşması imzalandı

"PKK'ya karşı müşterek adımları istişare ettik"

Erdoğan, 13 yıl sonra Bağdat'ta: Türkiye-Irak arasında Kalkınma Yolu Anlaşması imzalandı

Erdoğan, 13 yıl sonra Bağdat'ta: Türkiye-Irak arasında Kalkınma Yolu Anlaşması imzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 yıl sonraki ilk Irak ziyaretinde PKK ile mücadelede Bağdat'tan daha fazla işbirliği istedi. Irak Başbakanı Sudani, "Irak topraklarından başka bir ülkeye saldırı düzenlenmesine izin veremeyiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Muhammed Şiya el-Sudani ile Kalkınma Yolu Anlaşması'na imza attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kalkınma Yolu Anlaşması sağlam bir yol haritasıdır. Ziyaretimin ve az önce imzalanan anlaşmaların Türkiye-Irak münasebetlerinde yeni bir dönüm noktasını teşkil edeceğine inanıyorum." diye konuştu. 

Güvenlik, terörle mücadele, enerji, eğitim, sağlık, çevre konularında müzakerelerin sürdürülmesini sağlayacak ortak daimi komiteler kurulmasına karar verildiğini kaydeden Erdoğan, "Anlaşmaların hayata geçirilmesi için gereken koordiasyonu sağlayacağız" dedi. 

Erdoğan'ın 13 yıl sonra yaptığı kritik ziyaretin ana gündem maddesi terörle mücadelede işbirliği oldu.

Ortak basın toplantısında konuşan Irak Başbakan Sudani, anlaşmayla ilgili olarak "Bu, halkların birbirini daha iyi anlamasını sağlayacak. Güvenlik ve istikrara katkıda bulunacak" dedi.

Anlaşmanın bölge halkları için bir köprü vazifesi göreceği belirten Sudani, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile güvenlik konusundaki engellerle mücadeleyi, terörist unsurların varlığı ile mücadeleyi görüştük. Daha fazla kontrol ve istikrar için Türkiye ırak sınır bögesi güvenliğini görüştük" diye konuştu.

Irak Başbakanı Sudani, "Irak topraklarından başka bir ülkeye saldırı düzenlenmesine izin veremeyiz. Irak ve Türkiye'nin güvenliği bölünmez bir bütündür." ifadesini kullandı.

Sudani, "Türkiye ve Irak'ın istikrarını sağlayacak güvenlik işbirliğinde mutabık kaldık." dedi. 

"PKK'ya karşı müşterek adımları istişare ettik"

Görüşmelerde, güvenlik ve terörle mücadelede işbirliğinin en önemli gündem maddelerinden birini oluşturduğunu belirten Erdoğan, "PKK'nın Irak'ta yasaklı örgüt ilan edilmesini memnuniyetle karşıladık. Irak topraklarından Türkiye'yi hedef alan terör örgütü PKK'ya ve uzantılarına karşı alabileceğimiz müşterek adımları istişare ettik." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mevkidaşlarımla İsrail'in Filistin'de uyguladığı zulmün bölgemize etkilerini ele aldık atabileceğimiz müşterek adımlar hakkında istişarede bulunduk. İlgili tüm taraflara, gerilimi tırmandırıcı adımlardan kaçınmaları telkinimi tekrar hatırlatmak istiyorum." diye konuştu.

Erdoğan, PKK'nın karşı oluşturduğu tehdidi "kalıcı olarak" ortadan kaldırmak amacıyla yaz aylarında büyük bir operasyon başlatmayı planladığını söyledi.

Türkiye geçmişte Kuzey Irak'ta örgüte karşı çok sayıda kara harekâtı gerçekleştirdi. 

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler geçen ay, Ankara'nın Irak'la ortak sınır boyunca 30 ila 40 kilometrelik derin bir güvenlik koridoru oluşturmayı hedeflediğini kaydetmişti.

EURO NEWS