Erdoğan: Bize ambargo uygulayanlar teröristlere silah yardımı yapmıştı

"Barış Pınarı Harekatı yüzünden bize silah ambargosu uygulayanlar Ruanda'da teröristlere silah yardımı yapmıştı."

Erdoğan: Bize ambargo uygulayanlar teröristlere silah yardımı yapmıştı


3. Afrika Ülkeleri Dini Liderler Zirvesi'nde bir konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Barış Pınarı Harekatı yüzünden bize silah ambargosu uygulayanlar Ruanda'da teröristlere silah yardımı yapmıştı." dedi.

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Afrika Ülkeleri Dini Liderler Zirvesi'nde konuştu. Konuşmasında, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'ye silah ambargosu uygulayan batı ülkelerine yüklenen Erdoğan, "1994 yılında Ruanda soykırımında hangi sömürgeci devletin parmağı olduğunu siz benden daha iyi biliyorsunuz. Eli kanlı katilleri silaha boğdular. Silah satışını durdurmayı akıllarından geçirmediler." şeklinde konuştu.

 

BİZE HAK, HUKUK DERSİ VERENLER...

Diyanet İşleri Başkanlığınca Dolmabahçe Sarayı'ında düzenlenen, birçok ülke ve bölgeden din adamını İstanbul'da bir araya getiren  zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuştu. Erdoğan, "Bugün bize hak, hukuk ve özgürlük dersi verenlerin neredeyse tamamının geçmişinde ya katliam ya işgal ya da sömürgecilikle lekesi vardır." dedi. 

Erdoğan'ın konuşmasının ilgili bölümü şöyle:

 

BİZE AMBARGO UYGULAYANLAR TERÖRİSTLERE SİLAH YARDIMI YAPTI

"1994 yılında Ruanda soykırımında hangi sömürgeci devletin parmağı olduğunu siz benden daha iyi biliyorsunuz. Barış Pınarı Harekatı yüzünden bize silah ambargosu uygulayanlar Ruanda'da teröristlere silah yardımı yapmıştı. Eli kanlı katilleri silaha boğdular. Silah satışını durdurmayı akıllarından geçirmediler. Batı dünyası ve BM, Ruanda'da tam üç ay boyunca 800 bin insanın vahşice öldürülmesini sadece seyretmiştir.

Bir batılı devlet adamının şu ibretlik sözünü paylaşmak istiyorum; bir damla petrol bir damla kandan daha kıymetlidir. William Churchill'in sözleri hala geçerlidir. Kıta'daki birçok karışıklığın arkasında Batılı silah ve petrol şirketleri çıkıyor.

 

BATILI DEVLETLERİN NOBRAN TAVIRLARINI KABUL ETMİYORUZ

Ülke ve millet olarak, hiçbir toplumun doğal kaynağı, alın teri, emeği ve kanı üzerinden refah devşirme peşinde koşmadık. Afrika'da kapısı çalınmadık dost, yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık devlet bırakmıyoruz. Özellikle Kıta ülkelerine (Afrika) yönelik, Batılı devletlerin sergilediği o mütekebbir, müdahaleci, nobran tavırlarını asla kabul etmedik, etmiyoruz.

Bizler de gittiğimiz yerlerde adı Mustafa, Ahmet, Abdullah olan ancak İslam'la bağını koparmış pek çok insana ne yazık ki rastlıyoruz. Bu tabloda büyük güçlerce yürütülen misyonerlik faaliyetlerinin çok ciddi etkisi vardır. DEAŞ, Boko Haram, FETÖ gibi terör örgütleri de bu sürece katkı sunuyorlar."

 

MİLLİ GAZETE