Erdoğan 'Ekonomi politikalarında değişiklik olmayacak' diyerek açıkladı

Erdoğan: Faizi düşürmeye devam edeceğiz

Erdoğan 'Ekonomi politikalarında değişiklik olmayacak' diyerek açıkladı


Erdoğan 'Ekonomi politikalarında değişiklik olmayacak' diyerek açıkladı: Faizi düşürmeye devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dış basına verdiği demeçlerde uyguladıklarını ekonomi politikalarına da değindi. Politika faizini indirmeye devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, "Lütfen beni seçimlerden sonra izleyin; enflasyonun faizle birlikte düşeceğini göreceksiniz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nin birinci turundan herhangi bir sonuç çıkmayınca gözler 28 Mayıs'a çevrildi. Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, CNN International'dan Becky Anderson'ın sorularına yanıt verdi.

Becky Anderson, Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden'a atıf ile söylemiş olduğu, "Biden, Erdoğan’ı devirin emri verdi" sözlerini hatırlatarak "Biden'ın sizi devirmek istediğine gerçekten inanıyor musunuz?" diye sordu.

'BÖYLE DİKTATÖR MÜ OLUR?

Parlamentoya girecek 322 milletvekilinden oluşan bir ittifakı olduğunu ve bu ittifakın liderinin Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nin ikinci turuna ilk turu birinci tamamlayarak gittiğini ifade eden Erdoğan, "Böyle diktatör mü olur?" diye sordu.

Anderson'ın "Seçilmeniz durumunda Biden yönetimi ile çalışacak mısınız ve çalışabilir misiniz?" sorusuna da yanıt veren Erdoğan, "Onda hiç şüphe yok. Biden ile çalışırım. Eğer Biden giderse, yerine gelecek kim olursa olsun onunla da çalışırım" dedi.

'BATI, RUSYA'YA KARŞI DENGELİ BİR YAKLAŞIM SERGİLEMEDİ'

Avrupa ülkelerinin Ukrayna savaşı sebebiyle Rusya'ya yönelik yaklaşımları ile hemfikir olmadığı yönündeki ifadeleri de sorulan Erdoğan, Ukrayna'ya yapılmış olan askeri yardımı mı 'provokasyon' olarak değerlendirdiği sorusuna, "Batı, dengeli bir yaklaşım sergilememiştir. Rusya gibi bir ülkeye karşı dengeli bir yaklaşım sergilemelisiniz. Örneğin, tahıl koridoru girişimi... Biz burada sadece Batı'nın çıkarlarını ve ihtiyaçlarını değil, Afrika ülkelerinin çıkarlarını ve ihtiyaçlarını da düşündük" şeklinde yanıt verdi.

'PUTİN İLE ÖZEL İLİŞKİMİZ SAYESİNDE MÜMKÜN OLDU'

Rusya-Türkiye ilişkileri hakkında da açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Batı'nın yaptığı gibi Rusya'ya yaptırım uygulayacak noktada değiliz. Batı'nın yaptırımları bizi bağlamıyor. Biz güçlü bir ülkeyiz ve Rusya ile olumlu bir ilişkimiz var. Rusya ve Türkiye'nin mümkün olan her alanda birbirine ihtiyacı var" dedi.

Tahıl koridoru anlaşmasının iki ay daha uzatılmasına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu, Putin ile özel ilişkimiz sayesinde mümkün oldu" açıklamasında bulundu.

'FAİZ İNDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Erdoğan, tüm bun bunların yanında 'enflasyonu düşürmek için politika faizini düşürme' politikasına devam edileceğini de duyurdu. Erdoğan, "Lütfen beni seçimlerden sonra izleyin; enflasyonun faizle birlikte düşeceğini göreceksiniz" dedi. 'Bunun ekonomi politikalarında değişiklik olmayacağı anlamına mı geldiği' sorusunu yanıtlayan Erdoğan, "Kesinlikle" ifadelerini kullandı.

'OĞAN'IN İSTEKLERİNE BOYUN EĞMEM'

İkinci tura giden seçimlerle beraber ATA İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’a değinen Erdoğan, Oğan’ın isteklerine boyun eğmeyeceğini söyleyerek "Ben bu şekilde müzakere etmeyi seven biri değilim" ifadelerini kullandı.

KARAR