Erdoğan “erken seçim” topunu muhalefete attı…

CHP ve İYİ Parti kararını Odatv’ye açıkladı

Erdoğan “erken seçim” topunu muhalefete attı…

Erdoğan “erken seçim” topunu muhalefete attı… CHP ve İYİ Parti kararını Odatv’ye açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılma kararının TBMM’de beşte üç çoğunlukla alınmasında memnuniyet duyacaklarını açıklamasının ardından gözler muhalefet partilerine çevrildi. CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek ve Bülent Tezcan ile İYİ Parti Grup Başkanvekilleri Erhan Usta ve Müsavat Dervişoğlu Odatv’ye yaptıkları açıklamada Meclis’te bu öneriyi desteklemeyeceklerini ifade ettiler.

Ersin Eroğlu 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapılması planlanan 2023 seçimleriyle ilgili “Tarih güncellemesini anayasamıza göre beşte üç çoğunlukla Meclisimiz yaparsa memnuniyet duyarız” açıklamasının ardından gözler TBMM’deki muhalefet partilerine çevrildi.

Erdoğan, TBMM’de beşte üç çoğunlukla seçim kararı alınmazsa yetkisini kullanarak seçim kararı alacağını açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek ve Bülent Tezcan ile İYİ Parti Grup Başkanvekilleri Erhan Usta ve Müsavat Dervişoğlu Odatv’ye yaptıkları açıklamada Meclis’te bu öneriye destek veremeyeceklerini ifade ettiler. 

“SEÇİM MÜHENDİSLİĞİ”

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılmasıyla ilgili “Neden destekleyelim. Ha 14 Mayıs, ha 18 Haziran” derken CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan şunları söyledi:

“Biz bu durumla ilgili daha önce net bir açıklama yaptık. 6 Nisan’a kadar getirilecek bir seçim tarihine destek veririz. 6 Nisan’dan sonrası ise bir seçim mühendisliği işidir. Dolayısıyla TBMM’de bir destek vermeyeceğiz.”

6 NİSAN VURGUSU

İYİ Parti kanadında ise TBMM Grup Başkanvekili Erhan Usta bu konuda görüşlerinin net olduğunu ifade ederek “6 Nisan’dan önce olacak bir seçime ‘evet’ deriz. Bizim için 6 Nisan’dan sonrası için seçim tarihi 18 Haziran’dır. Bugüne kadar ‘erken seçim yapılsın’ dedik. Cumhur İttifakı ‘Zamanında yapılacak’ dedi. Şimdi seçimin vakti gelmiş ‘güncelleyelim’ diyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yetkisi var. Kendisi çok arzu ediyorsa o kararı alabilir” diye konuştu.

AKŞENER’İN “MAYISLAR BİZİMDİR” AÇIKLAMASI

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ise kararları yetkili organlarda aldıklarını belirterek, “Ama daha önceden yapılmış açıklamalar var. Yetkili kişilerin ifadeleri var. Biz şunu söyledik. Haziran’da olacak bir seçimi 14 Mayıs’a almak erken seçim değil iktidar stratejisi olur” dedi.

Müsavat Dervişoğlu’na İYİ Parti lideri Meral Akşener’in “Mayıslar bizimdir” açıklamasını sorduğumuzda ise “Bu destekleyeceğimiz anlamına gelmez. Sayın Genel Başkan ‘Ne zaman yaparsanız yapın bütün aylar bizimdir’ diyor. Cumhurbaşkanı’nın böyle bir yetkisi var. İsterse yapabilir. TBMM’yi çok önemseyen bir Cumhurbaşkanımız yok” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU

Yüksek Seçim Kurulu'nun takvimiyle birlikte netleşecek seçim tarihine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan açıklama geldi. MHP Başkanı Bahçeli'den de 14 Mayıs mesajı gelirken Cumhurbaşkanı Erdoğan ise seçim ilanı için 60 gün öncesini işaret ederek 10 Mart tarihini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa'da gençlerle buluştuğu toplantıda şunları söyledi: 

 “Siyaset kurumu olarak milletin taleplerini karşılamanın yanı sıra millî iradenin en yüksek katılımla, en ideal şartlarda tecellisini sağlamakla sorumluyuz. Bu anlayışla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda 14 Mayıs 2023’ün seçim için en uygun tarih olduğunu düşünüyoruz. Bu tarih güncellemesini anayasamıza göre beşte üç çoğunlukla Meclisimiz yaparsa memnuniyet duyarız. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünün sevinci ve coşkusuyla bütünleşen 2023 seçimlerinin tarihinde yapmayı planladığımız güncellemenin, milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

* NEDEN 6 NİSAN: 2023 seçimleri eğer 6 Nisan’dan önce yapılırsa eski seçim yasası ile seçime gidiliyor. 6 Nisan tarihinden sonra yapılan bir seçimde yeni seçim sistemi uygulanacak. 

Odatv.com