Erdoğan-Macron’dan Suriye ve Libya’da Birlikte İlerleme Arzusu

Tayyip Erdoğan’la, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, NATO karargahında biraraya geldi.

Erdoğan-Macron’dan Suriye ve Libya’da Birlikte İlerleme Arzusu
Erdoğan-Macron’dan Suriye ve Libya’da Birlikte İlerleme Arzusu


BRÜKSEL — Türkiye ve Fransa arasında uzun süre yaşanan gerginliğin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, NATO karargahında biraraya geldi.

Elysee kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşme "verimli” geçti. Toplantının beklenenden uzun sürdüğüne vurgu yapan Fransız diplomatlar, her iki devlet başkanının da tüm konuları derinlemesine tartışma fırsatı bulduklarını bildirdi.

Macron, Twitter hesabından görüşmeye ilişkin “Zirve öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’la, başbaşa uzun bir görüşme oldu, birlikte saygı, açıklık ve istekle ilerlemek için” mesajını paylaştı.

Fransa ve Türkiye’nin farklı duruşlar sergilediği Suriye ve Libya konusunda “iki liderin birlikte ilerleme arzusunu dile getirdiği” açıklandı.

Fransız kaynaklara göre, Macron, NATO içinde müttefiklerarası ilişkiler konusunu gündeme getirdi. Türkiye’nin, Suriye’ye düzenlediği operasyonun ardından “NATO’nun beyin ölümünde” olduğunu açıklayan Macron, bu konudaki görüşlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da aktardı. NATO içindeki ilkeler ve kurallara açıklık getirilmesi, NATO müttefiklerinin çıkarlarını ve güvenliğini ilgilendiren adımlardan önce, muhatapları bilgilendirilmesi ve görüş alışverişinde bulunması gibi ilkelerin hayata geçirilmesini istedi.

Stratejik konularda NATO’nun yanısıra Avrupa Birliği’yle de diyalog içinde olunmasını isteyen Macron “daha fazla diyalog ve fikir alış verişi” olması gerektiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Hz. Muhammed karikatürleri nedeniyle Türkiye ve Fransa arasında yaşanan gerginliği de gündeme getirdi. Macron, Fransa'nın İslam'a ve Müslümanlara saygı duyduğunu, Fransız laikliğinin tüm dinlere saygı duyulması için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Fransız kaynaklara göre Macron, laiklik ilkesinin cumhuriyetin önemli değerlerinden birisi olduğunu, bu değerlere saygı duyulması ve başka amaçlar için kulanılmaması gerektiğini de hatırlattı.

VOA