Erdoğan’ın Prens Selman’a sarılma fotoğrafıyla analiz ettiler

İngiliz Financial Times gazetesi yayınladı.

Erdoğan’ın Prens Selman’a sarılma fotoğrafıyla analiz ettiler


Erdoğan’ın Prens Selman’a sarılma fotoğrafıyla analiz ettiler

İngiltere'nin çok okunan gazetelerinden Financial Times Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki gün gerçekleştirdiği Suudi Arabistan ziyaretini, Erdoğan'ın Prens Selman'a sarıldığı fotoğraf ile paylaşarak analiz yayınladı.

2018’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülen Cemal Kaşıkçı davasının Türkiye’de kapanmasından sonra önceki gün Suudi Arabistan’da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ziyareti ile ilgili kapsamlı bir analizi İngiliz Financial Times gazetesi yayınladı.

Financial Times’ın haberinde, “Erdoğan’ın Suudi Arabistan veliaht prensine sarılması, Kaşıkçı cinayeti ile ilgili anlaşmazlığın sona ermeye yakın olduğunu işaret ediyor” başlığı kullanıldı. Erdoğan’ın ziyaretinin Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerde değişimin başlangıcı olduğuna da dikkat çekilirken, “Erdoğan’ın Veliaht Prens Selman’a sarılması iki adam arasında Cemal Kaşıkçı’nın cinayeti üzerine başlayan ve yıllarca süren anlaşmazlığın sonuna gelindiğini işaret ediyor” denildi.

“SEMBOLİK”

Erdoğan ile Selman’ın bir araya gelmesinin çok sembolik bir anlamı olduğu belirtilirken, “Bu görüntü iki bölgesel gücün yıllar süren geriliminde önemli değişikliklere işaret ediyor. Her ne kadar Erdoğan hiçbir zaman açıkça Prens Selman’ı işaret etmese de onu ima etti. Erdoğan, Kaşıkçı’nın öldürülme emrinin Suudi hükümetinin üst seviyelerinden verildiğini söyledi” hatırlatması yer aldı.

Erdoğan’ın iki günlük Suudi Arabistan ziyaetinin, Kaşıkçı cinayetinden sonra bir ilk olduğuna dikkat çekilirken, “Bu görüşme Ankara’nın aylarca Riyad’la ilişkileri iyileştirme çabası sonucu gerçekleşti. Bu hamle, gelecek yıl seçimlere gidecek ve ekonomiyle zor duruma düşen Erdoğan’ın daha geniş ölçekli çabası” yorumu yapıldı. Makalede, Türkiye’nin bir dönem bölgesel düşman olduğu Suudi Arabistan’da yabancı yatırım aradığı da belirtildi.

Financial Times’ta yayınlanan makalede, “Erdoğan artan küresel enerji fiyatları ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle yükselen emtia fiyatlarına karşı yabancı sermayenin gelmesine çok ciddi bir şekilde ihtiyaç duyuyor. Uzmanlar, artan enflasyon ve ihracat faturasının gelecek aylarda Türk Lirası’nın üzerinde daha fazla baskı yaratabileceğini söylüyor” denildi.

SÖXCÜ