FIFA kadın futbolcuların 14 hafta doğum izni ve maaş hakkını koruma altına alıyor

Kadın koçlar da koruma altına alınıyor

FIFA kadın futbolcuların 14 hafta doğum izni ve maaş hakkını koruma altına alıyor






FIFA kadın futbolcuların 14 hafta doğum izni ve maaş hakkını koruma altına alıyor

FIFA, yeni istihdam kuralları kapsamında kadın futbolcuların doğum izni haklarının koruma altına alınacağını duyurdu. Yapılan açıklamada, "Yasayla birlikte kadın futbolcunun kulübü, ona doğum sonrası faaliyetini yeniden entegre etme ve yeterli tıbbi destek sağlama yükümlülüğü altında olacak" denildi.

Futbol Paydaşları Kurulu'nun (FSC), FIFA'ya sunduğu reform niteliğindeki yasalar kapsamında kadın futboluna yönelik yeni küresel asgari standartlar oluşturulması hedefleniyor.

Özellikle hamilelikten kaynaklanan hak kayıplarını önlemeyi amaçlayan teklif doğrultusunda kadınlar, en az 14 hafta annelik iznine ayrılacak ve bu süre zarfında sözleşmedeki maaşının 3'te 2'sini alacak.

Kadın koçlar da koruma altına alınıyor

Ayrıca kadın koçların da teklifte resmi sözleşme koruması altına alınması bekleniyor.

``"FIFA son 120 yıldır onlarla (koçlarla) hiç ilgilenmedi" diyen FIFA Baş Hukuk Sorumlusu Emilio Garcia, yeni kuralların uluslararası çalışan koçlara fayda sağlayacağını belirterek, "sözleşme daha fazla şeffaflık sağlamayı ve antrenörlere zamanında ödeme yapılmasını amaçlıyor" ifadelerini kullandı.

Hamile kalan oyuncusunun sözleşmesini bitiren kulübe para ve men cezası

Yükümlülüklerini yerine getirmeyerek, hamile kalan oyuncusunun sözleşmesini sona erdiren kulüp ise para cezası ödemek zorunda kalacak ve bir yıllığına transfer piyasasından men edilecek.

FIFA Baş Hukuk Sorumlusu Emilio Garcia da açıklamasında ``"Amaç, kadın oyuncuları doğum öncesinde, sırasında ve sonrasında korumak" ifadelerini kullandı.

Kurallar ocak ayında yürürlüğe girecek

Geçen yıl Dünya Kupası kazanan Amerika Birleşik Devletleri takımından forvet Alex Morgan, ilk çocuğunu doğurduktan dört ay sonra eylül ayında Tottenham ile anlaşarak, bu ay ilk maçına çıkmıştı.

Dünya oyuncuları birliği FIFPro'nun yardımıyla oluşturulan kuralların önümüzdeki ay FIFA Konseyi tarafından onaylanması ve 1 Ocak'ta yürürlüğe girmesi bekleniyor.

EURO NEWS