Financial Times'tan 'Sedat Peker' yorumu: Türkiye'yi afallattı, iktidarı savunmasız yakaladı

"POLİTİK ELİTLERE SUÇLAMALAR..."

Financial Times'tan 'Sedat Peker' yorumu: Türkiye'yi afallattı, iktidarı savunmasız yakaladı


Financial Times'tan 'Sedat Peker' yorumu: Türkiye'yi afallattı, iktidarı savunmasız yakaladı

2 Mayıs'ta yayınladığı ilk video ile Türkiye'nin gündemine yerleşen organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in açıklamaları uluslararası basının da takibinde. Financial Times'da yer alan 'Mafya lideri, politik elitlere karşı videolarıyla Türkiye'yi afallattı' haberde, Peker'in AK Parti iktidarını "savunmasız yakaladığı" yorumu yapıldı.

Reuters ve The Guardian'ın ardından Financial Times'ta da Sedat Peker ile ilgili dikkat çeken bir yazı yer aldı. 'Mafya lideri, politik elitlere karşı videolarıyla Türkiye'yi afallattı' başlıklı haberde Peker'in açıklamaları için "Peker'in AK Parti iktidarını, koronavirüs salgını yönetimi ve ekonomide sıkıntılar nedeniyle oylarının rekor düzeyde düştüğü bir anda savunmasız yakalamışa benzediği" yorumu yapıldı.

"POLİTİK ELİTLERE SUÇLAMALAR..."

Ayla Jean Yackley imzalı haberde, Sedat Peker'in "yüzünde gülümseme ve göğsünde parlayan altın bir madalyon" politik elitlere yönelttiği suçlamalarla "Türkiye'yi afallattığı" ifadeleri yer aldı.

"ERDOĞAN AYRI BİR KENARA KONDU"

Peker'in suçlamalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ayrı bir yere koyarak etrafını saran içerideki klikler tarafından "sırtından bıçaklandığı" iddiaları vurgulandı.

"TÜRKİYE ARTIK 'İSKAMBİL KULESİ'..."

Haberde atıfta bulunulan Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü Türkiye Programı Direktörü Soner Çağatay da "Peker yayınlarının şahsi zenginleşme, nepotizm ve mafyayla ilişkileri gösterdiğini" belirtti. Çağatay, Erdoğan'ın Türkiye'nin başında olduğunu ama yönetmediğini, istikrar havasının gittiğini belirterek Türkiye'yi "iskambil kulesine" benzetti.

NE OLMUŞTU?

Organize suç örgüt lideri Sedat Peker, 2 Mayıs'ta yayınladığı ilk video ile Türkiye'nin gündemini değiştirdi. Hem kamu görevlileri hem eski ve yeni siyasetçileri hedef alan Peker, yayınladığı ilk videosunda Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ile kamuoyunda 'Pelikancılar' olarak grubu hedef almıştı.

En son 23 Mayıs'ta Peker, 7. videoyu yayınladı ve yine Soylu hedef almıştı.

27 Mayıs'ta ise Sedat Peker hakkında yakalama kararı çıkartılmıştı.

KARAR