Flynn Davası Düşecek mi? 

Başkan’dan Flynn için af kararı çıkarmamasını istediğini söyledi.

Flynn Davası Düşecek mi? 


Flynn Davası Düşecek mi? 

ABD'de Washington federal bölge mahkemesi, bugün Adalet Bakanlığı'nın Başkan Donald Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkındaki cezai suçlamanın düşürülmesi talebini görüşüyor.

Duruşmada Flynn’in avukatı, dava konusunda Başkan Trump’la görüştüğünü ancak Başkan’dan Flynn için af kararı çıkarmamasını istediğini söyledi.

Flynn’i savunan ekipten Sidney Powell, “Bu dava hakkında, genel gidişatıyla ilgili kendisini bilgilendirmek için Başkan’la bir kez konuştum. Af çıkarmamasını talep ettiğim kısa zaman öncesindeki bir görüşmeme kadar, Başkanla bu davayı asla konuşmadım” dedi.

Flynn davasına bakan başkent Washington'daki Bölge Mahkemesi Yargıcı Emmet Sullivan, Flynn davasının düşürülmesi gerektiğini savunan Adalet Bakanlığı'na karşı, davanın düşürülmemesi gerektiği savunmasını yapması için eski yargıç John Gleeson'ı görevlendirmişti.

Rusya'nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahalesini inceleyen ve eski özel yetkili savcı Robert Mueller başkanlığında yürütülen soruşturma, emekli general Michael Flynn'e yönelik suçlamada bulunmuştu.

Flynn, Trump başkanlık koltuğuna oturmadan önce, Başkan Barack Obama döneminde Rusya'ya uygulanan yaptırımlarla ilgili olarak Rusya'nın o dönemki Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak'la yaptığı görüşmeler konusunda FBI'a iki kez yalan söylediği suçlamasını kabul etmişti.

Geçen yıl avukat değişikliği yapan Flynn, savunma taktiğini değiştirerek FBI'ın kendisini oyuna getirdiği iddiasında bulundu.

Öte yandan Adalet Bakanı William Barr, Mayıs ayında hukuk camiasını şaşkınlığa uğratan bir karar alarak iddia makamına davayı düşürmesi talimatı vermişti. Kararı eleştirenler, Bakan Barr'ı, Trump yandaşlarını ayrıcalıklı muameleye tabi tutmakla suçlamıştı.

Yargıç Sullivan ise Barr'ın bu beklenmedik kararı karşısında Adalet Bakanlığı'nın hukuki duruşuna karşı iddiada bulunması için eski yargıç John Gleeson'ı görevlendirmişti.

Flynn'in avukatları, Washington'daki Temyiz Mahkemesi'ne başvurarak Yargıç Sullivan'ın elini zorlamaya çalışmış, Sullivan'ın yasalar gereği Adalet Bakanlığı'nın davanın düşürülmesi talebini yerine getirmekle yükümlü olduğunu savunmuştu.

"Onay makamı" olmadığını kaydeden Sullivan ise Adalet Bakanlığı'nın talebini yerine getirip getirmeme kararı almadan önce meseleyi titizlikle incelemek istediğini söylemişti.

Mahkeme, Sullivan'a cezai suçlamayı düşürme talimatı vererek Haziran ayında Flynn'e bir zafer kazandırdı, ancak bu uzun sürmedi.

Yargıç Sullivan, mahkemeden davanın yeniden görülmesini istedi. Temyiz mahkemesi, 31 Ağustos'ta önceki kararı geri çevirdi ve Sullivan'ın Gleeson'ı karşı tez yürütmesi için görevlendirme ve iddiaları dinleme yetkisi olduğuna hükmetti.

VOA