Fransa ve Cezayir arasında 'Osmanlı' gerginliği

Macron'un, Cezayir'e ilişkin sözleri nota getirdi.

Fransa ve Cezayir arasında 'Osmanlı' gerginliği


Fransa ve Cezayir arasında 'Osmanlı' gerginliği

Cezayir'li yöneticilerin Fransa'ya karşı nefret söylemi ürettiğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ülkeye yönelik 'kiralık hafıza' ve 'Osmanlı kolonisi' ifadelerini kullanmıştı. Macron'un, Cezayir'e ilişkin sözleri nota getirdi.

Cezayir'in Savaş'ında rol oynayan önemli kişilerin soyundan gelen gençlerle bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cezayir'e dair sözleri iki ülke arasında gerilime neden oldu.

Macron'un gençlerle buluşmasını haberleştiren Le Monde gazetesinde, Cezayir'in "yeniden yazılmış bir ülke tarihine" sahip olduğunu ve bu tarihin "gerçeklere değil, Fransa'ya karşı nefret söylemi" ifadeleri yer almış ve nefret söyleminin 'siyasi ve askeri yönetimin kiralık hafızasından geldiği'ni öne sürülmüştü.
Macron'u iç işlerine karışmakla suçlayan Cezayir'se bu sözler üzerine Paris Büyükelçisi'ni acilen ülkesine çağırdı

Açıklamada "Macron'un açıklamaları kesinlikle kabul edilemez bir durum" denilerek, Paris Büyükelçisi Muhammed Antar-Davud'un "acil istişareler için geri çekildiği" belirtildi.

Fransızca yayın yapan Cezayir 24, Fransız cumhurbaşkanını Fransız sömürge mirasının eleştirilmesinden, Cezayir ile Afrika'da işlenen sömürgecilik suçlarının kabul edilmesinden rahatsızlık duymakla eleştirdi.

Le Monde'a göre Fransa Cumhurbaşkanı gençlerle yaptığı aynı toplantıda "Fransız sömürgesinden önce Cezayir'de bir ulus var mıydı?" sorusunu sormuş ve Osmanlı İmparatorluğu'na atfen daha önce de ülkede "kolonileştirilme" yaşandığını söylemişti.

Haberde Macron, "Türkiye'nin Cezayir'de oynadığı rolü ve sahip olduğu hakimiyeti tamamen unutturabilme kapasitesini görmek beni büyülüyor" dedi.

Fransa, geçtiğimiz hafta eski Fransız kolonilerini yasa dışı göçmenlerin geri dönmesine izin vermek için yeterli adımları atmamakla suçlayarak Cezayir, Fas ve Tunus'tan gelenlere verilen vize sayısını keskin bir şekilde azaltacağını duyurdu.

Cezayir, bunun üzerine, vatandaşlarına vize kısıtlaması getirdiği gerekçesiyle Fransa'nın Cezayir Büyükelçisi'ni, Dışişleri Bakanlığına çağırarak, karara tepki göstermişti.

Macron ise vize sayısındaki düşürmenin "iş insanları ve öğrencileri etkilemeyeceğini" ifade etmişti. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı, buradaki "fikrin" "kolayca vize almayı alışkanlık haline getirmiş yönetimdeki kişileri rahatsız etmek" olduğunun altını çizmişti.

KARAR