Fransa’da İçişleri Bakanı Darmanin'ı tecavüzle suçlayan kadın Yargıtay’a ve AİHM'e gidecek

2018'de soruşturma açılmıştı

Fransa’da İçişleri Bakanı Darmanin'ı tecavüzle suçlayan kadın Yargıtay’a ve AİHM'e gidecek

Fransa’da İçişleri Bakanı Darmanin'ı tecavüzle suçlayan kadın Yargıtay’a ve AİHM'e gidecek

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin hakkındaki tecavüz soruşturmasında daha önce alınan takipsizlik kararı Paris İstinaf Mahkesi tarafından onandı.

Darmanin tarafından tecavüze uğradığını öne süren Sophie Patterson-Spatz ismindeki kadının avukatı Elodie Tuaillon-Hibon, bugünkü karar itiraz edip bu kez Yargıtay’a başvurucaklarını bildirdi.

Davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürmeyi planladıklarını kaydeden Elodie Tuaillon-Hibon, “Fransa'ya, özellikle bu dava bağlamında cinsel şiddet konusunda uzun süredir hak ettiği tokadı verecek olan AİHM ve Yargıtay'a gideceğimiz kesin.” İfadesini kullandı.

İstinaf Mahkemesi takipsizlik kararına itirazı reddetti

Paris İstinaf Mahkesi, daha önce ilgili mahkeme tarafından Darmanin'e yönelik tecavüz suçlamasına ilişkin Temmuz 2022'de alınan takipsizlik kararına yönelik itirazı reddetti.

Mahkeme böylece, verilen önceki takipsizlik kararını onamış oldu.

Paris Savcısı Remy Heitz de yaptığı açıklamada, 2017'den bu yana devam eden bu soruşturmada Bakan Darmanin lehinde karar verildiğini teyit etti.

2018'de soruşturma açılmıştı

Darmanin hakkında Ocak 2018'de tecavüz suçlamasıyla soruşturma açılmıştı.

Soruşturma, 2009'da Darmanin tarafından tecavüze uğradığını öne süren Sophie Patterson-Spatz ismindeki kadının Paris Savcılığına suç duyurusunda bulunmasıyla açılmıştı.

Paris mahkemesi, savcılığın talebini dikkate alarak Şubat 2018'de takipsizlik vermiş ancak, yapılan itiraz üzerine Paris İstinaf Mahkemesi, 9 Haziran 2020'de soruşturmanın tekrar açılmasını kararlaştırmıştı.

Darmanin, suç duyurusunda bulunan kadınla ilişkisi olduğunu kabul etmiş ancak tecavüz suçlamasını reddetmişti.

Paris Savcılığı, Ocak 2022'de, İçişleri Bakanı Darmanin hakkında tecavüz suçlamasıyla açılan yeni soruşturmada da takipsizlik verilmesini talep etmişti.

EURO NEWS