Gaziantep’in Karkamış İlçesine Roket Saldırısı: Bir Çocuk ve Bir Öğretmen Hayatını Kaybetti

ABD'den kınama

Gaziantep’in Karkamış İlçesine Roket Saldırısı: Bir Çocuk ve Bir Öğretmen Hayatını Kaybetti


Gaziantep’in Karkamış İlçesine Roket Saldırısı: Bir Çocuk ve Bir Öğretmen Hayatını Kaybetti

Gaziantep’in Karkamış ilçesine yapılan havan saldırısında 2 kişinin hayatını kaybettiği, 10 kişinin de yaralandığı açıklandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, saldırı sonucu hayatını kaybedenlerin birinin çocuk, birinin ise öğretmen olduğunu söyledi.

Soylu, roketlerden birinin bölgedeki bir okulun bahçesine isabet ettiğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter'da ''Gaziantep Karkamış’a, hain terör örgütü tarafından yapılan havan topu saldırısı sonucu, biri çocuk olmak üzere, 2 vatandaşımız hayatını kaybetti, 19 kişi yaralandı. Tedavisi tamamlanan 12 yaralı taburcu oldu. 7 kişinin tedavisi ise devam ediyor, 2’sinin durumu ağır'' mesajını paylaştı.

Daha önce de Gaziantep Valisi Davut Gül, sosyal medya hesabından saldırısı sonrası yaptığı açıklamada, “Terör örgütü tarafından Fırat’ın doğusundan Karkamış ilçe merkezine 5 adet havan/roket atılmıştır. Sivil yerleşim merkezlerine isabet eden saldırıda; 2 hemşehrimiz vefat etmiştir. 2’si ağır olmak üzere 6 vatandaşımız yaralanmıştır” demişti.

VOA Türkçe Gaziantep muhabirinin edindiği bilgiye göre, atılan roketler bir okul, iki ev ve gümrükte bekleyen bir TIR’a isabet etti.

“Tedirginiz, ne olacağını bilmiyoruz”

Olayın hemen ardından Karkamış ilçesine giden VOA Türkçe Gaziantep muhabiri, görgü tanıklarıyla konuştu.

Saldırı sonrası hasar gören dükkanını gösteren Nurettin Bozkurt, “Camlar tamamen üstüme yıkıldı. Ben kendimi masanın altına zor attım burada. Camlar çöpçü arkadaşımızın koluna değdi, kanlar da yerde. Kolunu turnike yaparak hemen hastaneye gönderdim. Çoluk çocuğumuz okulda. Dükkanı bıraktım okula koşarak çocuğumu almaya gittim. Çocuğumu alıp köyde güvenli yere bırakıp geri geldim” diye konuştu.

Bir diğer görgü tanığı Mustafa Yıldırım da, saldırı sırasında ilçede bulunan Etiler Ortaokulu’na yemek dağıtmaya gittiğini, patlamayı duyunca evine koştuğunu ve evinin hasar aldığını, kapıların ve camların kırıldığını anlattı.

''Tedirginiz. Ne olacağını bilmiyoruz. Tekrar saldırı olabilir'' diyen Yıldırım, ''Bizim burada can güvenliğimiz de kalmadı. Nasıl yapacağız bilmiyoruz artık. Arabamız yok ki başka yere gidelim. Burada mecbur kalacağız işte. Kendi evimiz, bırakıp gidemiyoruz'' ifadelerini kullandı.

Polis protestoya izin vermedi

Washington'dan ilk mesaj, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden geldi.

Twitter'da İngilizce ve Türkçe olarak paylaşılan mesajda, ''ABD'nin Türkiye'deki Diplomatik Temsilciliği olarak, bugün Karkamış’ta üç masum insanın hayatını kaybetmesinden dolayı yas tutan Türk halkına katılıyoruz. Bu şiddeti ve haklı görülemeyecek saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyoruz'' denildi.

ABD’nin IŞİD’le mücadele ortağı olarak desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’nin ana omurgasını Türkiye’nin, terör örgütü PKK'nın uzantısı olarak olarak gördüğü PYD/YPG oluşturuyor.

VOA