Gaziantep'te bir aileden iki şehit

AMCASI DA KIBRISTA ŞEHİT DÜŞTÜ

Gaziantep'te bir aileden iki şehit

Gaziantep'te bir aileden iki şehit

Piyade Er Hüseyin Özdemir, Doğu’ya gitmek için 4 defa dilekçe verdi. Van Erçiş’e gitti ve orada şehit oldu. Hüseyin’in amcası Ali Özdemir de Kıbrıs’ta şehit düşmüştü

Piyade Er Hüseyin Özdemir’i şehitlik mertebesi çağırdı adeta. Usta birliği için Kayseri’ye düşmüştü. Ancak 4 defa dilekçe verdi ve doğuya gitmek istediğini bildirdi. Ailesine de “Ben doğuya gidip teröristleri yok etmek istiyorum” demişti. Van Erciş’teki birliğinde aldıkları pusu ihbarı üzerine gittikleri Ağrı’da şehit düştü. Anne ve kız kardeşi, Hüseyin şehit düşmeden önceki günlerde sürekli rüyalar gördüler ve korktukları başlarına geldi.

Piyade Er Hüseyin Özdemir, 1974 yılında Gaziantep Burç Beldesi Yaylacık köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Yaylacık’ta bitirdi. Ailesi ile birlikte Gaziantep’e yerleştiler. Eğitim hayatına devam etmek istemeyince babası Ahmet Özdemir tarafından oto elektrikçisinin yanına çırak olarak koyuldu. Evin en büyük çocuğuydu Hüseyin Özdemir ve küçük yaşlardan itibaren aile bütçesine katkı sağlamaya başladı. Askere gidene kadar oto elektrikçiliği yaptı

DOĞUYA GİTMEYİ ÇOK İSTEDİ

Acemi birliğini İzmir’de tamamladıktan sonra Vatani görevini tamamlamak üzere Kayseri’de görevlendirildi. Ancak hiç memnun kalmamıştı Hüseyin Özdemir. Çünkü hep doğuya gitmeyi istiyordu. Dağıtım izni için geldiği baba ocağında, “Ben doğuya gitmek istiyorum. Orada teröristlerle çatışmak istiyorum” demişti. Kayseri’ye gittikten sonra 3-4 defa komutanlığa doğuya gitmek için dilekçe verdi. Sonunda istediği oldu ve Hüseyin Van Erciş’e gönderildi.

PUSU İHBARI GELDİ

Van Erciş’te karakola pusu ihbarı geldi. Ağrı’da teröristlerin pusu kuracağı haberini alan Hüseyin Özdemir’in birliği hemen olay yerine intikal etti. Tarih 1 Temmuz 1995’i gösteriyordu.  Orada çıkan çatışmada Hüseyin, şehit düştü.

TERHİSİNE 8 GÜN KALMIŞTI

Hüseyin Özdemir, terhisine 8 gün kala şehit düştü. Ailesi ile telefonda görüşmüş ve bir hafta sonra geleceğinin müjdesini vermişti. Dönüş biletini dahi alıp cebine koymuştu. Oğullarının geleceği günü iple çeken aile, şehit haberi ile yıkıldı. Şehidimizin aldığı dönüş bileti de cebinden çıktı ve cenazesi ile birlikte getirilip aileye teslim edildi. Aile o bileti görünce iyice yıkıldı.

ŞAKA YAPIYOR SANDILAR


Hüseyin Özdemir çok şakacı birisiydi. Ailesi de bu özelliğini çok iyi bilirdi. Şehit düştüğü gün komutanı evlerini aramıştı. Telefona küçük kız kardeşi Güllü çıkmıştı. Komutan Güllü’ye “Hüseyin ülkesi uğruna kahramanca şehit oldu. Başınız sağ olsun” denildi. Ancak kız kardeşi inanamamıştı ve “Şaka yapıyorsunuz. İnanmıyorum. Bana bir numara verin arayıp doğrulayalım” dedi. Durumu anne Hüsne’ye de bildirdi. Hemen verilen numarayı aradılar ve acı gerçeği bir kez daha duydular. Sonra mahallelerinde bir polis komşularına haber verdiler. O da gelip aradığında gerçeği öğrendi. Ne yazık ki, Hüseyin bu kez şaka yapmıyordu. Gerçekten şehit düşmüştü.

BABA KALABALIĞI GÖRÜNCE ANLAM VEREMEDİ

Baba Ahmet Özdemir, işten geliyordu. Evinin önündeki kalabalığı görünce “Acaba kaza mı oldu?” diye merakla evin önüne geldi. Önce küçük oğluna bir şey olduğunu sandı. Hiç aklına gelmedi Hüseyin’in şehit olacağı. Kapının önüne geldiğinde acı gerçeği öğrendi ve oraya yığıldı kaldı.

OĞLUNUN ACISINA 2 YIL DAYANDI

En büyük evladını kaybeden baba Ahmet Özdemir, yıkılmıştı adeta. Her gün oğlu için gözyaşı döküyor, O’nun mezarına gidiyordu. Dünya ile ilişkisini kesmişti adeta. Acılı babanın yüreği evlat acısına iki yıl dayandı ve daha sonra Ahmet Özdemir, geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.

ANNE TUHAF RÜYALAR GÖRMÜŞTÜ

Anne Hüsne Özdemir, oğlu şehit olmadan önce, üç gün boyunca çok tuhaf rüyalar gördü. Bir gün uyuduğunda dişini çekip attılar. İkinci gün evindeki yatakları ve elbiseleri parçalayıp atıyorlardı. Üçüncü gün ise kendilerine ait traktör yanıyordu. Anne korku içerisinde oğlum içim de diye feryat ederek uyandı. Bu rüyalardan bir gün sonra Hüseyin Özdemir şehit düştü.

KIZ KARDEŞİ KESİK BAŞ GÖRMÜŞTÜ

Şehidimizin kız kardeşi Güllü, sürekli rüyasında küçük kardeşini görmeye başladı. Her seferinde kesik başını görüyordu ve korkuyla uyanıyordu. Güllü üçüncü kez kesik başını gördükten bir gün sonra Hüseyin Özdemir’in şehit haberi geldi.

KARANLIK ODADA KONUŞMADAN OTURUYORDU

Güllü’nün gördüğü bir başka rüya da yine kardeşi Hüseyin Özdemir vardı. Kardeşi karanlık bir odaya oturmuştu ve kimseyle konuşmuyordu. Sadece su içip duruyordu. Kardeşinin bu halini gören Güllü yine irkilerek kalktı ve sabaha kadar uyumadı.

ANNENİN YÜREĞİNE ATEŞ DÜŞTÜ

Akrabalarının kına gecesi vardı. O akşam gitmeden önce Van’dan gelen şehit haberlerini duydular televizyonda. Anne Hüsne eşine, “Bizim oğlumuz da burada” dedi ve telaşlandı. Sonra isimleri açıklanınca oğlunun olmadığını gördü. Ancak içine ateş düştü bir kere. Kınaya gitti ve sürekli ağlıyordu orada. Herkes çalıp oynarken, Hüsne Özdemir ağlıyordu. Ne olduğunu soran akrabalarına, “İçimde çok kötü bir his var” dedi. Ertesi sabah oğlu şehit düştü.

AMCASI DA KIBRISTA ŞEHİT DÜŞTÜ

Hüseyin Özdemir’in amcası Ali Özdemir’de Kıbrıs’ta şehit düşmüştü. 1974 harekatı sonrası ısrarla Kıbrıs’a gitmek istedi ve orada şehit düştü. Hüseyin de amcası ile aynı kaderi paylaştı ve şehitlik mertebesine ulaştı.  

TELGRAF.NET / GAZİANTEP