Güney Kıbrıs’ın turizmini etkiledi!

ANGELIDIS: “KİMSE BU BÜYÜK DEĞİŞİME HAZIRLIKLI DEĞİLDİR”

Güney Kıbrıs’ın turizmini etkiledi!


Güney Kıbrıs’ın turizmini etkiledi! – KIBRIS HABER

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rus turistlerin eksikliği Güney Kıbrıs’ın turizmini sekteye uğrattı. Ülke, 600 milyon Euro’luk bir gelir kaybına hazırlanıyor. Güney Kıbrıs’ın turizmi, Rusya-Ukrayna savaşının yansımalarıyla mücadele ediyor. Rus turist eksikliği ve devam eden enerji krizi nedeniyle ülke yaklaşık olan 600 milyon Euro’luk bir gelir kaybına hazırlanıyor…

Ayia Napa’daki Alion Beach Otel’de çalışan Panicos Michail, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, konukların yüzde 25 ile 30’unu Ruslar ve Ukraynalılardan oluştuğunu kaydetti, önemli bir müşteri kapasitesinin yok olduğunu belirtti.

ANGELIDIS: “KİMSE BU BÜYÜK DEĞİŞİME HAZIRLIKLI DEĞİLDİR”

Pancyprian Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Christos Angelidis ise üyelerinin çoğunun bu durumla mücadele ettiğini dile getirdi.

Angelidis, “Kimse bu büyük değişime hazırlıklı değildi, başa çıkması zor bir sorun ama bir şekilde bununla başa çıkmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

LOIZIDES ENERJİ KRİZİNE İŞARET ETTİ

Rum Otelciler Birliği Başkanı Haris Loizides, otellerin enerji kriziyle de mücadele ettiğine işaret ederek, birçok otelin kendisine faturalarının örneklerini gönderdiğini ve bazılarının sadece bir ay boyunca 100 bin ile 150 bin Euro arasında ödeme yapmalarının istendiğini de sözlerine ekledi.

Kıbrıs’ın güneyi 2019 yılında 780 binden fazla Rus turist olmak üzere 3,9 milyon turisti ağırlamıştı.

KIBRIS HABERCİ