Hablemitoğlu soruşturmasında eski albay Göktaş'a gözaltı kararı

NURİ GÖKHAN BOZKIR TUTUKLANMIŞTI

Hablemitoğlu soruşturmasında eski albay Göktaş'a gözaltı kararı


Hablemitoğlu soruşturmasında eski albay Göktaş'a gözaltı kararı

Yazar ve akademisyen Necip Hablemitoğlu'na yönelik suikast soruşturmasında eski albay Mustafa Levent Göktaş'ın da olduğu 9 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, dokuz kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Şüphelilerden 5'i Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı, 4 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmaların ise sürdüğü öğrenildi.

Gözaltı kararı verilenler arasında emekli albay Mustafa Levent Göktaş'ın da olduğu ancak adresinde bulunamadığı belirtildi.

Hablemitoğlu, Ankara'daki evinin önünde 18 Aralık 2002'de suikast sonucu öldürülmüştü.

Suikastın şüphelilerinden Nuri Gökhan Bozkır, kırmızı bültenle aranırken, Ukrayna'da yakalanmış ardından MİT tarafından Türkiye'ye getirilerek 27 Ocak'ta Emniyet'e teslim edilmişti.

Bozkır 8 Şubat'ta 'örgüt üyeliği' ve 'tasarlayarak öldürme' suçlarından tutuklanmıştı.

Bozkır ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle altı kişi 3 Şubat'ta gözaltına alınmış, bunlardan 3'ü ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılırken 2'si 15 Şubat'ta tutuklanmış, 1'i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Şüphelilerden emekli binbaşı Fikret Emek, emekli yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, emekli astsubay Kamil Metin, Bülent Kutsal, Altan Bora, Memiş Aytekin ve Osman Tuncer Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

Emekli albay Mustafa Levent Göktaş ve Tan Dervişoğlu'nun yakalanmasına yönelik çalışmaların ise sürdüğü öğrenildi.

KARAR