Hande Fırat İdlib’de neler oluyor?

“Mutabakata kim uymuyor?”

Hande Fırat İdlib’de neler oluyor?
İdlib’de neler oluyor?

TSK’ya yönelik saldırıyı sosyal medyada bir bildiri ile Ebubekir Sıddık Bölüğü üstlendi. DEAŞ bağlantılı bir bölük olduğu bilgisi paylaşılıyor.

Türkiye başından beri kendisine yönelik bir tehdit oluştuğunda, üslerine ya da üslerinin yakınlarına ateş açıldığında misliyle karşılık veriyor.

Ankara, Moskova’nın her fırsatta dile getirdiği “Radikal örgütleri yok etmek ya da çıkarmak Türkiye’nin sorumluluğunda” şeklinde bir yükümlülüğünün bulunmadığını belirtiyor.

Rusya’nın bölgede söz konusu radikal örgütlere yönelik hava saldırıları sürüyor.

Esad rejimi ise daha çok sivilleri tehdit görüyor. Rejim kendi hâkimiyetindeki bölgelere sivillerin geri dönmesini istemiyor.

Son yaşanan gelişmeler için Ankara’da “konjonktürel” tespiti yapılıyor.

Konunun ve sorunların ay sonunda Soçi’de yapılması beklenen Erdoğan-Putin zirvesinde ele alınacağı belirtiliyor.

MISIR VE TALEPLERİ

TÜRKİYE, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan arasında sorunların giderilmesi için görüşmeler sürüyor. Bu köşenin müdavimleri hatırlayacaktır, görüşmelerin, ilk istihbarat örgütleri arasında başladığını bir nevi arka kapı diplomasisinin işletildiğini yazmıştım. İstihbarat örgütlerinin açtığı kapıdan giren Dışişleri Bakanlıkları arasında görüşmeler sürüyor. Özellikle Mısır ile... Ancak Mısır’ın taleplerinin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın olduğunu da biliyoruz. Bu taleplerden biri Türk kuvvetlerinin Libya’dan çekilmesi, diğeri ise Türkiye’de bulunduğu belirtilen Müslüman Kardeşler’in üyelerinin Mısır’a iadesi. Mısır Başbakanı, Bloomberg’e verdiği demeçte; “iki ülke arasında bazı önemli sorunlar” olduğunu söyleyerek, bunların çözülmesi halinde ilişkilerin bu yılın sonuna kadar yeniden kurulabileceğine işaret etti. Bu taleplere Ankara’nın bakış açısı ise tahmin edeceğiniz gibi olumlu değil. Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ya da Suudi Arabistan’ın ulusal çıkarlara aykırı taleplerinin yerine getirilmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken yetkililer müzakereler neticesinde ortak bir zemin bulunabileceğini belirtiyor.

3 KULAKLI 5 GÖZLÜ YARATIKLAR MI?

İdlib’de neler oluyor? | Hande FIRAT | Köşe Yazıları (hurriyet.com.tr)

HANDE FIRAT / HÜRRİYET