HDP'li Bektaş: İktidarın baskısının başka bir yöntemi

Beştaş, "Bu yaptırım rutine dönüştürüldü. Bu iktidarın muhalefet üzerinde baskısının başka bir yöntemi” dedi.

HDP'li Bektaş: İktidarın baskısının başka bir yöntemi


HDP'li Bektaş: İktidarın baskısının başka bir yöntemi

Dokunulmazlık dosyası Karma Komisyon'a sevk edilen HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş, "Bu yaptırım rutine dönüştürüldü. Bu iktidarın muhalefet üzerinde baskısının başka bir yöntemi” dedi.

TBMM yasama yılının açılmasıyla birlikte HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Hüda Kaya ve Garo Paylan ile Demokratik Bölgeler Partisi milletvekili Salihe Aydeniz’e ait dokunulmazlık dosyaları Karma Komisyon’a sevk edildi. Dosyaların Meclis’e sevk edilmesi üzerine Cumhuriyet’e açıklamada bulunan Meral Danış Beştaş, “Bu yaptırım rutine dönüştürüldü. Bu iktidarın muhalefet üzerinde baskısının başka bir yöntemi” dedi. 

Önceki gün altı muhalefet partisi temsilcisinin parlamanter sisteme dönüş ile ilgili yaptığı toplantıya HDP’nin çağırılmamasına ilişkin sorumuza da Beştaş, “Muhalefetin bir bütün olarak demokratik işleyişten, geleceği inşa etme yönündeki tutumunu olumlu buluyoruz. Görüşme talebi gelmesi halinde yetkili kurumlarımızda değerlendirip ona göre bir karar vereceğiz” diye konuştu. Altı partinin ortak aday çıkaracağı iddiaları ve destekleyip desteklemeyecekleri yönündeki soruya ise Meral Danış Beştaş, “Adayların isimleriyle değil hangi ilkelerle ortaya çıkacağını önemsiyoruz. Bunu her zaman söylüyoruz. Bu aday neyi temsil ediyor diyerek bakmamız gerekiyor. Ortak aday çerçevesinde birleşecek ya da destekleyecek partilerin hangi ilkelerle bunu sağlayacağı bizim için birinci sırada geliyor. Aday isimleri ya da aday değil nasıl bir yönetim, nasıl bir Türkiye ya da nasıl bir gelecek hangi ilkelerle uzlaşılacağı önemlidir” ifadelerini kullandı.

“YAKINDA ‘KÜRTLER YOK’ DİYECEKLER”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt sorununa ilişkin “Kürt sorunu denen meseleyi  tüm boyutlarıyla çözdük” ifadeleriyle, Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu’nun “Konu Kürtler olunca sadece HDP’yi muhatap almak doğru olmaz” sözlerini de eleştiren Beştaş “Kürtleri yok sayarak çözdüklerini iddia ediyorlarsa bunu değerlendirelim ama bu ülkede Kürtler vardır ve haklarını, kimliklerini, dillerini ve eğitimlerini istiyor. Eşit ve özgür yurttaş olmak istiyorlar. Kürtler büyük mücadelelerle bu aşamaya geldiler. Sanırım bir sonraki aşamada ‘Kürtler yok’ diyecekler. Kürt meselesi Kürtlerin sorun olma meselesi değildir. Kürtlerin haklarının verilmemesi meselesidir” dedi.

CUMHURİYET