Hem Babacan'a hem Davutoğlu'na alkış getiren sözler

DAVUTOĞLU: SİYASET ALANINA DİNİ DEĞERLER SOKULMAMALI

Hem Babacan'a hem Davutoğlu'na alkış getiren sözler

Ankara'da 3 ay arayla kurulan iki ayrı partinin tanıtım toplantısında benzer sözlere aynı güçlü alkışlarla karşılık verildi. Bunlar Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu’nun “Siyaset alanında herkes kendi imtihanını vermeli ama dini değerleri bu imtihan sathına sokmamalı” sözleri, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın “Dini kutsallarımızı günlük siyasete malzeme etmeyecek, siyasi propaganda aracı haline getirmeyeceğiz” ifadeleri oldu.

Nergis Demirkaya  ndemirkaya@gazeteduvar.com.tr

ANKARA – Ankara’da siyaset sahnesi yeni partilerin kuruluşu ile hareketleniyor. 3 ay önce eski başbakan Ahmet Davutoğlu öncülüğünde kurulan Gelecek Partisi’nin tanıtım toplantısı yapılan salonda bu kez eski bakan Ali Babacan kürsüye çıktı. 90 kişilik kurucular kurulu ile Demokrasi ve Atılım Partisi’ni (DEVA) kuran Babacan yaklaşık 1 saat 20 dakika süren konuşmasında Türkiye’nin sorunlarını ve bu sorunların çözümüne nasıl “deva” olacaklarını anlattı, kadrosunu tanıttı.

 

Babacan’ın mesajları ile yeni partinin 132 sayfalık programı ve tüzüğü önümüzdeki günlerde de farklı boyutlarıyla konuşulmaya devam edilecek. Ancak 3 ay arayla, kurucu üyeleri ve katılımcıları birbirinden farklı iki ayrı topluluğu birleştiren ortak bir duygu ve düşünce vardı. Bunu iki toplantıya katılan farklı izleyicilerin alkışları ile ölçmek mümkün.

DAVUTOĞLU: SİYASET ALANINA DİNİ DEĞERLER SOKULMAMALI

Gelecek Partisi’nin tanıtım toplantısında, genel başkan Ahmet Davutoğlu’nun konuşmasında en büyük alkışı “Siyaset alanında herkes kendi imtihanını vermeli ama dini değerleri bu imtihan sathına sokmamalı”, “Siyasi ahlâk, şeffaflık, siyasetin finansmanı ve imar rantlarının vergilendirilmesi yasaları acilen çıkarılacaktır”, “mülakat sistemi kaldırılacak, yerine objektif kriterlere dayalı sınavlar yapılacaktır” sözleri aldı.

BABACAN: DİNİ KUTSALLARI SİYASİ PROPAGANDA MALZEMESİ YAPMAYACAĞIZ

Bu vaatlere ilgi Babacan’ın konuşmasında da farklı olmadı, 1.5 saate yaklaşan konuşmada en büyük alkışı, “Dini kutsallarımızı günlük siyasete malzeme etmeyecek, siyasi propaganda aracı haline getirmeyeceğiz”, “Siyasetin finansmanının şeffaf ve temiz hale getireceğiz” ve “Yıllardan beri yaygın şikayetlere konu olan mülakat uygulamasına son vereceğiz” ifadeleri aldı.

İki ayrı partinin kuruluşundaki ortak alkışı bugün yaşanan temel sorunların ifadesi, yeni partilerin çıkış nedeni ve aynı zamanda da çözümün de işareti olarak yorumlamak mümkün.

YETERİNCE ESKİ YÜZ VAR, YENİLER OLSUN

DEVA Partisi’nin kurucuları çok umutluydu. Eski bakan Selma Aliye Kavaf, “Kim bu ülkenin geleceğine dair sorumluluk hissediyorsa, elini taşın altına koyması gerek” dedi. Engelli iş insanı İlker Çelik, parti tüzüğüne yüzde 1 engelli kotası konulduğuna dikkat çekti, “Tıbbın çare bulamadığı hastalığın adı engellilik. Deva doğru sosyal politikalarla gelir. Engellilerle ilgili sorunlara deva olmaya geldik” dedi. Partinin çok genç ve yeni yüzlerden oluşan bir kadrosu olduğuna vurgu yapan eski AK Partili Milletvekili İdris Şahin, “Kurucular kadrosunu çok beğendim. Yeterince eski yüz varız. Daha fazla yeni yüz olmalı” yorumunu yaptı.

BABACAN DAHA GÖRÜNÜR OLACAK

DEVA Partisi genel merkezi için Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde bir bina kiralandı. Tadilatın devam ettiği genel merkez binasının yaklaşık 2 hafta içinde büyük bir törenle açılması bekleniyor.

Kuruluşunu resmileştiren ve kamuoyuna tanıtımı yapılan partide gelecek hafta parti organlarının belirlenmesi bekleniyor. Ardından yapılan görevlendirmeler doğrultusunda il ve ilçelerde teşkilatlanma çalışmalarına başlanacak. Babacan’ın da bundan sonra kamuoyunda daha görünür olacağı birçok etkinliğe katılması bekleniyor.

 

DUVAR