'İçte ve dışta birlik siyaseti sağlanmalı'

Doğu Akdeniz'de hem kendisinin hem de KKTC'nin çıkarları için şer ittifaklarına karşı mücadele veriyor.

'İçte ve dışta birlik siyaseti sağlanmalı'


Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, "Oysa Türkiye'nin birlik ve beraberliği en çok muhtaç olduğmuz günlerden geçiyoruz. İktidar sahipleri, bu birliği mutlaka sağlamalıdır" dedi.

Fatih ERBOZ / Ankara

Türkiye, içinden geçtiğimiz süreçte bir taraftan Suriye'de kukla devlet kurulmasını engellemek için çalışmalarını sürdürürken diğer taraftan Doğu Akdeniz'de hem kendisinin hem de KKTC'nin çıkarları için şer ittifaklarına karşı mücadele veriyor.

Türkiye'nin bu noktalarda stratejik adımlar atarak bölge güvenliği ve kendi güvenliği açısından Doğu Akdeniz havzasında komşu ülkelerle stratejik işbirlikleriyle hareket edebileceğini kaydeden Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, bu stratejinin yurt içinde de uygulanması gerektiğine işaret ederek "Malazgirt kutlamalarında bunu göremedik. Oysa Türkiye'nin birlik ve beraberliği en çok muhtaç olduğmuz günlerden geçiyoruz. İktidar sahipleri, bu birliği mutlaka sağlamalıdır" dedi.

Tantan, küresel güçlerin bölge ülkelerinin ve halklarının hakkı olan enerji zenginliklerini paylaşmak istediğini de anlattı.

Tantan, şunları söyledi: "Bunun için de bölgede olabildiğince havzanın egemenlik ve güvenlik kuşağını kendi denetimlerine alarak çıkarlarını hayata geçirmek, bölgenin kaynaklarını paylaşmak, bölgeyi kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirmek amacındalar. Bu süreç artık Türkiye, Doğu Akdeniz ve Akdeniz'e kıyıdaş ülkeleri ve halklarını tehdit eder noktaya geldi. Türkiye bir an önce bölgeye kıyıdaş ülkelerle ortak hareket ederek bu tehlikeleri atlatabilir ve bölgenin zenginliklerini diğer ülkeler ve halklarıyla paylaşabilir. Bunun için bölgesel işbirliğini arttırması gerekiyor." Tantan, şunları dile getirdi: "Küresel güçler tüm boyutuyla bölgeye gelmiş durumda. Baktığınız zaman istihbarat örgütleriyle, kurdukları silahlı yapılarla bölgede çıkarları doğrultusunda eylem içerisindeyken, yine bölgeyi kendi istedikleri doğrultusunda şekillendirme çabası peşindeler."

Sadettin Tantan, "ABD, İsrail, İngiltere hem istihbarat örgütleriyle, hem silahlı silahsız örgütlerle bölgede faaliyet gösteriyor, hem de IŞİD, PKK, İhvan gibi yapılara destek vererek bölge ülkeleri üzerinde etkinlik kurmaya çalışıyorlar. Amaçları belli. Bölgedeki enerji kaynaklarını kendi kontrolleri altında tutarak, aynı zamanda bölge insanını kendilerine bağlamak istiyorlar. Bölgeyi ve bölge halklarını istikrarsızlaştırarak, bölge kontrolünü elinde tutarak, bölgenin kaynaklarını, zenginliklerini kendi tekellerine almak peşindeler" dedi. Bölgede ABD'nin ve diğer küresel güçlerin yaptığını Türkiye'nin yapması gerektiğini belirten Tantan, "Türkiye hızla küresel güçlerin oyunlarının önüne geçebilmeli. Bunun için potansiyeli de var. Bölge ülkeleriyle müşterek hareket tarzlarının ve stratejilerinin alt yapılarını hazırlamalı. Böylelikle yeni bir güvenlik derinliği oluşturabilir. Bu şekilde bölge ülkelerinin ve halklarının da güvenlikleri sağlanmış olur" diye konuştu.

Kaynak Yeniçağ: 'İçte ve dışta birlik siyaseti sağlanmalı'