İdlib'de yaşanan gelişmeler piyasaları olumsuz etkiledi.

Dolar yeniden yükselişe geçti

İdlib'de yaşanan gelişmeler piyasaları olumsuz etkiledi.


İdlib'de yaşanan gelişmeler piyasaları olumsuz etkiledi. Dolar yeniden yükselişe geçti

İdlib’de Cihatçı Gruplar, Suriye Ordusu'na saldırdı. Suriye Ordusu, cihatçılara hava saldırısıyla karşılık verdi, hava saldırısında iki Türk askeri şehit oldu 5 asker yaralandı. Gelişmelerin ardından dolar 6.10’a çıktı.

Merkez Bankası'nın faizi 50 baz puan indirmesinin ardından gece 6.10 seviyesinin üzerini gören Dolar/TL, gün içerisinde 6,08 seviyesinde yatay seyir izledikten sonra yine 6.10’a çıktı. Jeopolitik risklerin artması ile Borsa İstanbul BIST100 endeksinde kayıplar yüzde 3’ün üzerine çıktı.

Suriye’nin İdlib kenti kırsalında Suriye ordusunun ilerleyişini durdurmak ve gözlem noktaları ile mevzileri korumak için TSK cephelere tank ve komando intikaline başladı. Bölgeye ÇNRA ve fırtına obüsleriyle peş peşe atışlar yapıldığı belirtildi. Öte yandan İdlib’in güneyinde cihatçı grupların Esad'ın kontrolündeki bölgeleri almak için harekete geçtiği öne sürüldü.   

Günün ilk yarısını yüzde 0.78 düşüşle kapatan borsada özellikle Suriye’den gelen haberler ile düşüş hızlandı. BIST100’de kayıplar yüzde 3’ün üzerine çıktı. Endeks saat 16.40 itibarıyla 115.601 seviyesinde bulunuyor. Borsada İdlib’den gelen haberler takip ediliyor.

 

CUMHURİYET