İlhan İrem için AKM'de tören düzenleniyor

İrem, Bebek Camii'nde düzenlenecek törenin ardından Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

İlhan İrem için AKM'de tören düzenleniyor


İlhan İrem için AKM'de tören düzenleniyor

67 yaşında hayatını kaybeden müzisyen ve söz yazarı İlhan İrem'in cenaze programı belli oldu. Perşembe günü hayatını kaybeden İrem'in naaşı Maslak Acıbadem Hastanesi'nden alınarak AKM'de düzenlenecek törene getirilecek.

İrem, Bebek Camii'nde düzenlenecek törenin ardından Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Müzikte 1970 ve 80'li yıllara damga vuran sanatçılardan İlhan İrem tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. İrem, böbrek yetmezliği teşhisiyle diyaliz tedavisi görüyordu.

İrem'in vefatını, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından duyurdu.

Twitter paylaşımını geçin, 1

Twitter paylaşımının sonu, 1

İlhan İrem, 2016 yılında da hastaneye kaldırılmış ve diyaliz makinesine bağlanmıştı.

Eşi Hansu İrem: Üç vasiyeti vardı

İlhan İrem’in eşi Hansu İrem, eşinin üç vasiyeti olduğunu açıklamıştı.

Habertürk gazetesine konuşan Hansu İrem, "Tabutunun Türk bayrağına sarılmasını istemişti. Atatürk Kültür Merkezi’nde bir tören yapılmasını istiyordu. Bir diğer vasiyeti de Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilmekti" demişti.

İlhan İrem'in vefat haberinin duyulmasıyla sosyal medyada sanatçıya taziye için binlerce paylaşım yapıldı.

Twitter paylaşımını geçin, 2

Twitter paylaşımının sonu, 2

Twitter paylaşımını geçin, 3

Twitter paylaşımının sonu, 3

Twitter paylaşımını geçin, 4

Twitter paylaşımının sonu, 4

Twitter paylaşımını geçin, 5

Twitter paylaşımının sonu, 5

Twitter paylaşımını geçin, 6

Twitter paylaşımının sonu, 6

Twitter paylaşımını geçin, 7

Twitter paylaşımının sonu, 7

İlhan İrem kimdir?

İlhan İrem, 1 Nisan 1955’te Bursa’da doğdu.

Ortaokulda solfej ve şan dersleri almaya başladı. 1969 yılında 14 yaşındayken okul orkestrasına solist olarak seçildi. 1970 yılında mensubu olduğu Meltemler Orkestrası, Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması'nda Marmara bölgesi birinciliği kazandı.

İkinci 45'liği "Yazık Oldu Yarınlara - Haydi Sil Gözlerini" genç sanatçıyı bir anda Türkiye'deki en popüler sarkıcılardan biri yaptı. 1975'te yayımlanan üçüncü 45'liği "Anlasana" ile başarısını devam ettirdi.

1976'da ilk uzunçalar çalışması olan İlhan İrem 1973-1976 yayımlandı. "Havalar Nasıl", "İşte Hayat", "Son Selam", "Ayrılık Akşamı", "Sen Bilirsin", "Bal Ağızlım" gibi her yaptığı 45'lik liste başı oldu.

1973-1981 yılları arasında toplam 10 adet 45'liği yayımladı ve 1979'da yayımladığı senfonik yapıdaki Sevgiliye uzunçaları ile Esin Engin'in aranjörlüğünde ilk defa akademik bir çalışmayla müzik yaşamında yeni bir yola saptı. Sevgiliye albümünde ilk defa kendi yazdığı sözler dışında bir Nazım Hikmet şiiri olan "Hoşgeldin Kadınım"ı besteledi ve "Hoşgeldin" adı ile seslendirdi.

1985'te üçlemenin ikinci albümü "Köprü" ve İlhan İrem'in ilk kitabı "Pencere... Köprü... Ve Ötesi..." yayımlandı.

1986'da sözlerini yazdığı "Halley" Melih Kibar tarafından bestelendi, Klips ve Onlar grubunca seslendirildi. Türkiye, Eurovizyon Şarkı Yarışması'nda o yıla kadar alınan en iyi dereceyi elde ederek 9. oldu.

1987'de üçlemenin son bölümü "Ve Ötesi" albümü ile "Uzaklarda Biri Var" (Denemeler) adlı ikinci kitabı, 1989'da ise Uçun Kuşlar Uçun albümleri yayımlandı.

"Cennet İlahileri" adlı albümü 2006'da, "Siyah Kuğunun Şarkısı" isimli kitabı 2007'de, çocuklar için hazırladığı "Tozpembe / Progressive Çocuk Şarkıları" isimli albüm 2008'de, Türkiye'de son dönemde yaşananları kendi penceresinden kaleme aldığı "Güneş Ülkesinin Karanlık İnsanları" adlı kitabı 2014'te yayımlandı.

İlhan İrem sanat yaşamı boyunca 6 kez Altın Plak olmak üzere çok sayıda ödül aldı. Aralarında Hey ve Ses de olmak üzere çeşitli dergi, gazete ve kurumlar tarafından pek çok kez "Yılın Erkek Sanatçısı" ve "Yılın Sanatçısı" ödüllerine layık görüldü. Birçok şarkısı ve albümü çeşitli dergi, gazete ve kurumlar tarafından "Yılın Şarkısı/Yılın Albümü" seçildi.

BBC TÜRKÇE