İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında öldü

Çalışmalara Türkiye de destek verdi

İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında öldü


İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında öldü

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın Pazar günü meydana gelen helikopter kazasında hayatını kaybettiği bildirildi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın helikopter kazasında öldüğü açıklandı.

Pazar günü meydana gelen kaza, Azerbaycan sınırına yakın bir noktada meydana geldi. Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte katıldığı bir baraj açılış töreninden dönüyordu. Kazada Reisi ve Abdullahiyan ile birlikte helikopterde bulunan yedi kişi daha yaşamını yitirdi.

İran devlet medyası, kazaya kötü hava koşullarının neden olduğunu aktardı ancak hükümetten bu yönde henüz resmi açıklama gelmedi. Yoğun bir sisin etkili olduğu bölgede olumsuz hava koşulları dün gün boyu arama-kurtarma çalışmalarını zorlaştırmış; kaza mahaline hava ve kara taşıtlarıyla ulaşamayan ekipler, aramaları gece boyunca yaya olarak sürdürmüştü.

Çalışmalara Türkiye de destek verdi

Reisi ve Abdullahiyan'ın da içinde bulunduğu, İran Cumhurbaşkanlığı filosuna ait helikopterin enkazının yerini Türkiye'den giden bir İHA'nın (insansız hava aracı) belirlediği bildiriliyor.

63 yaşındaki Reisi, İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney'in halefi olarak görülüyordu. İran'da cumhurbaşkanı yönetimdeki iki numaralı kişi konumunda.

Reisi'nin ölümünün kesinleşmesinin ardından İran kabinesi acil olarak toplandı. Yasalar gereği Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir'in vekaleten cumhurbaşkanı olarak atanması ve izleyen 50 gün içinde seçimlere gidilmesi gerekiyor.

DW