İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter konvoyunda kaza: Reisi'nin durumu bilinmiyor

Reisi'nin durumu bilinmiyor

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter konvoyunda kaza: Reisi'nin durumu bilinmiyor


İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter konvoyunda kaza: Reisi'nin durumu bilinmiyor

Devlet televizyonuna konuşan İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi cumhurbaşkanının söz konusu helikopterde olup olmadığını söylemedi.

Azerbaycan ziyaretinin ardından ülkesine dönen İran cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan 3 helikopterden ikisinin sert iniş yaptığı, birinin ise düştüğü kaydedildi. Cumhurbaşkanı Reisi'nin durumu hakkında bilgi verilmezken kurtarma çalışmaları sürüyor.

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, İran cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan konvoydaki helikopterlerden birinin sert bir iniş yaptığını ve kurtarma ekiplerinin zorlu hava koşulları nedeniyle zorluk yaşadığını açıkladı.

Devlet televizyonuna konuşan Vahidi cumhurbaşkanının söz konusu helikopterde olup olmadığını söylemedi.

Bölgede şiddetli yağmur ve hafif rüzgarın olduğu bildirilirken devlet televizyonu, kurtarma ekiplerinin bölgeye ulaşmaya çalıştığını ancak bölgedeki kötü hava koşulları nedeniyle zorlandığını duyurdu. 

İran devlet televizyonu Reisi ile birlikte seyahat eden üst isimlerin şunlar olduğunu duyurdu: Doğu Azerbaycan Valisi Malik Rehmeti, Hamaney'nin Tebriz temsilcisi Muhammed Ali Al-ehaşem ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullayian.

Bazı yerel basında çıkan haberlere göre Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın, Reisi ile aynı helikopterde seyahat ediyordu.

Doğu Azerbaycan Eyalet Vali Yardımcısı Cebbarali Zakiri, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin konvoyunda meydana gelen helikopter kazasına ilişkin 3 helikopterden 2'sinin iniş yaptığını, birinin düştüğünü söyledi.

Sharghdaily haber sitesine göre Zakiri "Olay yerine henüz ulaşmadım. Olası yaralılar ve sayısı hakkında bir şey söyleyemem. Olayın nasıl olduğunu bilmiyorum" dedi.

Reisi, İran'ın Doğu Azerbaycan eyaletinde seyahat ediyordu. Devlet televizyonu, olayın meydana geldiği bölgenin, İran'ın başkenti Tahran'ın yaklaşık 600 kilometre  kuzeybatısında, Azerbaycan sınırındaki bir şehir olan Jolfa yakınlarında olduğunu açıkladı.

Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte baraj açılışı yapmak üzere pazar günü erken saatlerde Azerbaycan'a gitmişti. Baraj, iki ülkenin Aras Nehri üzerine inşa ettiği üçüncü baraj olma özelliğini taşıyor.

63 yaşındaki Reisi, daha önce ülkenin yargısını yönetmiş olan katı görüşlü bir kişi olarak biliniyor. İran'ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in himayesi altında görülen Reisi'nin Hamaney'in ölümünden veya görevden ayrılmasından sonra yerine geçebileceği belirtiliyor.

EURO NEWS