İranlı komutan, Netanyahu'yu kaçırıp köleleştirmekle tehdit etti

Fada, Netanyahu'yu kaçırıp köle yapmakla tehdit etti. 

İranlı komutan, Netanyahu'yu kaçırıp köleleştirmekle tehdit etti


İranlı komutan, Netanyahu'yu kaçırıp köleleştirmekle tehdit etti

İran Devrim Muhafızları Komutanlarından Mojtaba Fada, İsrail'de son seçimlerin ardından hükümet kurmakla görevlendirilen Binyamin Netanyahu'yu köleleştireceklerini ifade etti. Fada, Netanyahu'yu kaçırıp köle yapmakla tehdit etti. 

İsrailli The Jerusalem Post gazetesinin İran'da rejimin kontrolündeki Bahar Haber'e dayandırdığı haberine göre, Fada bu ifadeleri İsfahan kentindeki Mahsa Amini'nin ölümünün ardından başlayan protestoları bastırırken ölenlerin cenaze töreninde yaptığı konuşmada dile getirdi. 

Protestoları bastıranları "İslam Cumhuriyeti şehitleri" olarak tanımlayan Fada, Netanyahu'yla ilgili olarak "Siyonist rejimin eski başbakanı İran'daki protestolar sonrasında kendisinin Tahran'a gideceğini umuyor, ama Allah'ın izniyle, İslam Cumhuriyeti üstün gelecek ve başbakanı boynuna ip ve köle tasmasıyla kurbağa gibi yürütecek" diye konuştu.

Fada ayrıca "çocuk katili İsrail" olarak tanımladığı Yahudi devletinin yıkılması çağrısında bulundu.

Fada'nın ifadeleriyle ilgili The Jerusalem Post gazetesine değerlendirmede bulunan İranlı-Amerikalı uzman Banafeş Zand, dini alimler tarafından yönetilen mevcut Humeyni yanlısı rejimin, tıpkı rejimin kendilerine yaptığı gibi "Tahran'ın terörizmine ve şiddet yöntemine itiraz eden dünya liderlerine karşı fiziksel ve suikast tehditleri yapmayı kalıp haline getirdi" yorumunu yaptı.

İran'da baş örtüsünü doğru şekilde takmadığı gerekçesiyle gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin gözaltına alındıktan sonra 16 Eylül'de hayatını kaybetmesi sonrasında başlayan ve haftalardır devam eden protesto eylemlerinde bugüne kadar en az 416 gösterici hayatını kaybetti.

EURO NEWS