İş dünyasından döviz kuru tepkisi: İhracat durma noktasına geldi

"BANKALAR KREDİ VEREMEZ DURUMA GELECEK"

İş dünyasından döviz kuru tepkisi: İhracat durma noktasına geldi


İş dünyasından döviz kuru tepkisi: İhracat durma noktasına geldi

Döviz kurundaki artışın en çok ihracatçılara yarayacağı ileri sürülmüştü ancak iş dünyasından gelen açıklamalar yanlış bir algı oluşturulduğunu ortaya koydu. Kurdaki artışın ihracatı durduracak boyuta ulaştığını söyleyen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, "Bundan sonraki aşamada bankalar kredi veremez noktaya gelecek. Merkez Bankası’nın aldığı faiz indirimi kararları, ateşin üzerindeki külü kaldırdı. Acil soğutma önlemleri alınmalı'' diyerek isyan etti.

Türk Lirası, döviz kuru karşısında erimeye devam ediyor. Dün 13,47 TL ile tarihi zirvesini gören dolar ve 15 TL seviyesini zorlayan eurodaki artış sonrası, TL'de yaşanan değer kaybına İzmirli Sanayiciden de tepki geldi. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, döviz kurundaki artışın ihracatı durduracak boyuta ulaştığını belirterek, "Dövizin ateşini düşürmek için politikacılar çözüm üretmeli” çağrısı yaptı.

"BANKALAR KREDİ VEREMEZ DURUMA GELECEK"

Döviz kurundaki dalgalanmanın toplumun her kesiminde olduğu gibi ihracatçılarda da büyük tedirginlik yarattığını belirten Eskinazi, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

Türkiye’nin ihracatla büyüme modelini seçtiğine dikkati çeken Eskinazi, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’ye son 1 yıllık dönemde 216 milyar dolar döviz kazandırdık. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde ihracatımızı 300 milyar dolara çıkarabilecek potansiyele sahibiz. Kamuoyunda, döviz kurlarının TL karşısında değer kazanmasından ihracatçıların mutlu olduğu ile ilgili bir yanlış algı var. Biz, Türkiye’nin bir parçasıyız, Türkiye’nin eli kanarsa bizim de kanar. Merkez Bankası’nın arka arkaya aldığı faiz indirimi kararları, ateşin üzerindeki külü kaldırdı. Acil soğutma önlemleri alınmalı, dövizin ateşi söndürülmeli.

KARAR