İYİ Parti, uyardı: Suriye'de FKÖ benzeri yapı geliyor

Kürt Kurtuluş Örgütü diye bir yapıdan söz edilecekse

İYİ Parti, uyardı: Suriye'de FKÖ benzeri yapı geliyor
Ahmet Kâmil Erozan "Soçi mutabakatı tercüme edilseydi, oradaki KOC ifadesinin ne olduğunu açıklamak gerekirdi. 5. ve 6. paragraflardaki YPG ile KOC ifadesi aynı şey değil" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin Suriye'ye Barış Pınarı Harekâtı'nın ardından ABD ile Rusya ile varılan mutabakatların sonucunda; gözler, Cenevre'de başlayacak Suriye görüşmelerine çevrildi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve emekli Büyükelçi Ahmet Kâmil Erozan, "Kürt koridoru olmaz da, ismi başka bir şey, bir cisim olacak gibi duruyor bir süre sonra. Bu bir tren gibi geliyor, iktidar ise istasyonda yolcu bekler gibi. Biz olması gerekeni söylüyor, uyarıyoruz. Soçi mutabakatındaki durumu nasıl söylesinler? İki kişi tarafından ayrı ayrı okundu, tercümesi yapılmadı ki. Tercümesi yapılsaydı o KOC ifadesinin ne olduğunu açıklamak gerekirdi. İki ayrı metnin beşinci ve altıncı paragraflarındaki YPG ile KOC ifadesi aynı şey değil. Bu kadar basit" dedi.

Suriye'nin toprak bütünlüğünün tam olarak gerçekleşmediğini hatırlatan Ahmet Kâmil Erozan, şöyle konuştu:

"Kürt Kurtuluş Örgütü diye bir yapıdan söz edilecekse; bu, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün başka bir yapısı anlamına gelir. Nasıl, Filistin'de kendi bağımsızlıkları için mücadele veriyorlarsa, Rusların bunlara ilişkin vizyonu böyle bir tabloyu çıkartıyor adeta. Biz her ne kadar bunlara terörist diyorsak da, onlar bunları terörist olarak kabul etmiyorlar, siyasi bir oluşuma kapı aralanmış. Hiç şüphesiz ki bu işaret. Zaten Cenevre'den de ne çıkacak ki? Anlaşıldığı kadarıyla bu çıkacak. Suriye'deki yapı; ya Irak'ın kuzeyindeki gibi olacaktır, ya da kantonlar olur. Bunlar da ya yine Irak'taki gibi olur, ya da Bosna Hersek'teki gibi olur. Onların ismi otonomi mi olur bilmiyoruz. Rusların hazırladığı anayasa teklifinde bir özerklik kavramı var."

Bunu gördüğünü belirten Erozan, "Bir tek iktidar görmüyor bu gerçeği. Başka bir alemdeler gibi. Rusya'nın Suriye'ye ilişkin nasıl bir gelecek öngördüğünü Ruslar biliyor. Ancak biz baktığımızda, bugünkü yapısıyla toprak bütünlüğü olabilir, ama, federasyonlar da toprak bütünlüğü gibi düşünülebilir. AKP'li bazı isimler, bunu televizyon programlarında söylüyor. Dışarıya vuramıyorlar, nedeni ise bunu kabullenmenin bir siyasî maliyeti olacak. Kendilerine göre top çeviriyorlar bence. AKP açısından bence korkunun ecele faydası yok. Sonunda ne olacaksa,  bunun vebali AKP'nin üstüne kalacaktır. Halk sadece ekonomik temelde oy vermiyor, elbette buna dikkat ediyor, ama, dış politikadaki başarısızlıkların da bir maliyeti olacak."

Kaynak Yeniçağ: İYİ Parti, uyardı: Suriye'de FKÖ benzeri yapı geliyor