İYİ Parti'de Özdağ için tüm seçenekler masada

Ama duygusal bir tavır içinde de olmayacağız

İYİ Parti'de Özdağ için tüm seçenekler masada
İYİ Parti'de Özdağ için tüm seçenekler masada

İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ’ın İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ile ilgili iddiaları partinin Başkanlık Divanı’nda değerlendirildi. Toplantıda “Parti içi demokrasi sonuna kadar işletilsin ama başkasının hukukunu çiğneme veya partiye zarar verme noktasında olamaz” görüşünde birleşildi ancak bir karar alınmadı. Bir parti yöneticisi “Hiçbir şey yokmuş gibi davranamayız. Ama duygusal bir tavır içinde de olmayacağız” dedi.

Nergis Demirkaya

 ANKARA – İYİ Parti, kongre sonrası yaşanan liste krizi ve en son ortaya çıkan “FETÖ” suçlamalarının gölgesinde 3. kuruluş yıl dönümü kutlamasına hazırlanıyor. Parti içi tartışmalar yönetim tarafından şimdilik kutlama sonrasına ertelenirken Başkanlık Divanı üyelerinin “Parti içi demokrasi sonuna kadar işletilsin ama başkasının hukukunu çiğneme veya partiye zarar verme noktasında olamaz” görüşünde birleştiği ifade ediliyor.

'ÖZDAĞ İSPAT ETSİN, SONCU GÖRELİM'

İYİ Parti yetkililerinden edinilen bilgiye göre önceki gün toplanan Başkanlık Divanı’nda İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ’ın, İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun “Fetö’cü” olduğu iddiası ve bunun üzerine yaşanan tartışmalar ele alındı. Toplantıda bazı yöneticilerin Özdağ’ın açıklamalarının parti içi demokrasi olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek mutlaka cezalandırılması gerektiği görüşünü dile getirdiği öğrenildi. Toplantıda bir kararın alınmadığına dikkat çeken bir yönetici, “Özdağ bir iddiada bulundu, ispat etsin, sonucu görelim. Aslında kamuoyu ne yaşandığını görüyor. Teşkilatlarımızla, vatandaşlarla değerlendireceğiz. Bugün için bir karar yok ama yarının ne olacağını birlikte izleyeceğiz. Tüm seçeneklerin hepsi şu an eşit. Hiçbir şey yokmuş gibi davranamayız. Ama duygusal bir tavır içinde de olmayacağız” dedi.

DİSİPLİNE SEVK YETKİSİ AKŞENER'DE

Toplantıda karar çıkmasa da Başkanlık Divanı üyelerinin “Parti içi demokrasi sonuna kadar işletilsin ama başkasının hukukunu çiğneme veya partiye zarar verme noktasında olamaz” görüşünde birleştiği ifade edildi.

Özdağ’ın açıklamalarının ardından ilk olarak İstanbul’da 39 ilçe başkanı genel merkeze yazdıkları dilekçe ile Özdağ'ın partiden ihraç edilmesini talep etti. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır da İstanbul'un 39 ilçe başkanının ardından 81 il başkanının da ihraç için imza vereceğini açıkladı. Parti tüzüğüne göre Özdağ milletvekili olduğu için Akşener tarafından Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilebiliyor. Akşener’in bu yönde bir kararı da tek başına almayacağı partinin en üst organı Genel İdare Kurulu’na götürebileceği konuşuluyor.

'SADECE PARTİ İÇİ SORUN OLARAK GÖRÜLEMEZ'

İYİ Parti’nin 2. Olağan Kurultayı’nın ardından yaşadığı iç tartışmalar ve sonrasında ortaya çıkan FETÖ suçlaması ile ilgili partide “operasyon” yorumları dikkat çekiyor. CHP Kongresinin ardından, 2018 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin başlattığı hareket, geçtiğimiz haftalarda HDP’de yaşanan tartışmalar hatırlatarak bunların sadece parti içi sorunlar olarak görülemeyeceği ifade ediliyor. İYİ Partili bir yetkili iktidarı işaret eden bu yorumlarla ilgili “Bununla vatandaşı yanımıza alarak, onlara gerçekleri anlatarak mücadele edeceğiz” değerlendirmesi yaptı.

TARTIŞMALARIN GÖLGESİNDE 3 YAŞ KUTLAMASI

İYİ Parti tüm bu tartışmaların gölgesinde 25 Ekim Pazar günü 3. kuruluş yıl dönümü kutlaması yapacak. Parti yöneticilerinden edinilen bilgiye göre kutlama pandemi koşulları gözetilerek açık havada yapılacak. Adres olarak İzmir Gündoğdu Meydanı belirlendi. Sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yapılacak etkinliğe MHP ve HDP hariç diğer tüm siyasi partiler davet edilecek. Kutlama töreninde Akşener bir konuşma yapacak.

DUVAR