İYİ Parti'den Muharrem İnce çıkışı

'İNCE ÇEKİLMEZSE SEÇİM İKİNCİ TURA KALABİLİR'

İYİ Parti'den Muharrem İnce çıkışı


İYİ Parti'den Muharrem İnce çıkışı

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'nun 'görüşmeye gideceğim' açıklamasından sonra İYİ Parti'den de Memleket Partisi liderine ilişkin dikkat çeken bir çıkış geldi. İYİ Partili Koray Aydın, cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklayan Muharrem İnce’ye cumhurbaşkanı yardımcısı görevinin teklif edilebileceğini belirtti.

İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklayan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’ye cumhurbaşkanı yardımcısı görevinin teklif edilebileceğini belirtti. Sözcü yazarı Ruhat Mengi’ye konuşan Koray Aydın Muharrem İnce'nin oyları bölebileceğine ilişkin yorumları şöyle değerlendirdi:

"Şu an için bu yorumları yapıyoruz ama bir ay sonra, 40-45 gün sonra bu işin dozajı yukarıya doğru çıktıkça, yapılacak anketlerde kutuplaşmanın kazananlar ve kaybedenler üzerine yoğunlaşacağı dönemde, yani iki boyutlu duruma dönüşmesi durumunda kutup başı konumunda olanların dışında adaylara oy verecek insanların olaya bakış açılarının önemli oranda değişeceğini düşünüyorum. Çünkü yarış en sonunda yarışan adaylar arasındaki mücadeleye dönüşecektir. Kazanma odaklı düşündükleri için ‘Biz bugüne kadar elimizden geleni yaptık ama bu iş olmadı’ diyenlerin, yarışan adayların ‘millet ittifakı’ adayının etrafında toplanacağını düşünüyorum, çünkü bütün siyasal mücadelelerde seçim dönemi yaklaştıkça bu gerçekliği yıllardır bütün seçimlerde gördük.

'İNCE ÇEKİLMEZSE SEÇİM İKİNCİ TURA KALABİLİR'

Aynı şey tekrarlanacaktır, çünkü bu seçim artık bir Türkiye meselesi haline geldi, çünkü Türkiye’nin bu seçiminin mutlaka kazanılması gerektiği konusunda hemfikir haline gelmiş milyonlarca insan var. Ben ilk defa Türkiye’de bir seçimde bu inanca sahip o milyonlarca insanın bütünlüğü sağlamak adına ciddi bir çalışmasının da olacağını düşünüyorum. O bakımdan Muharrem İnce’nin geçen zaman içerisinde mutlaka CHP ile görüşme trafiği devam edecektir, böyle bir durumda çekilmesi halinde ülkenin geleceğiyle ilgili önemli bir karara katkı sağlamış bir insan olarak da bana göre tarihteki yerini alır. Bunu yapmadığı takdirde, en kötü ihtimalle seçim ikinci tura kalır ama ben bu seçimin ikinci tura kalacağını düşünmüyorum.

'CUMHURBAŞKANLIĞI YARDIMCILIĞI NEDEN OLMASIN?'

Muharrem İnce’ye cumhurbaşkanlığı yardımcılığı teklif edilip edilmeyeceğine ilişkin soruyu "Bunlar Sayın Kılıçdaroğlu’yla kendisi arasında, iki parti arasındaki görüşmelerde belirlenebilecek bir konudur. Niye olmasın; olabilir" diye yanıtlayan Koray Aydın, bu durumda toplam 8 cumhurbaşkanı yardımcısı olacağı hatırlatmasını ise şöyle değerlendirdi:

"Şu anda bu konunun tartışılabileceğinin doğru olduğunu düşünmüyorum. Millet İttifakı, birliğini, bütünlüğünü korumak için almış olduğu bu kararın uygulamada nasıl olacağının etkilerini de kazandıktan sonra yorumlayabiliriz, bugünden onu yorumlamak kanımca doğru olmaz."

AKŞENER DE İNCE'YE İTTİFAK ÇAĞRISI YAPTI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İnce’yi ‘Millet İttifakı’nda görmek istediğini belirterek “Millet ittifakı genişleyecekse eğer, bu genişlemenin içerisinde (Muharrem İnce’nin) yer almasını isterim. Tabii benim bu konuda diğer arkadaşlar adına bir şey söyleme imkanım yok, bireysel olarak elbette çok isterim" demişti.

CHP Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu' da Muharrem İnce ile görüşmek için randevu talebinde bulunduğunu açıklamıştı.

KARAR