JP Morgan'dan Türkiye için 'Aralık' iddiası

JP Morgan, TCMB'nin yeni bir indirim hazırlığında olduğunu öne sürdü.

JP Morgan'dan Türkiye için 'Aralık' iddiası


JP Morgan'dan Türkiye için 'Aralık' iddiası

Merkez Bankası'nın dün beklentiler doğrultusunda politika faizini 100 baz puan indirdiğini işaret eden JP Morgan, TCMB'nin yeni bir indirim hazırlığında olduğunu öne sürdü.

DUVAR - ABD'li bankacılık devi JP Morgan'dan Türkiye ekonomisi ile ilgili 'Aralık'ta yeni indirim' iddiası geldi. TCMB'nin politika faizini 100 baz puan indirdiğine işaret eden JP Morgan, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine ara vermeden önce Aralık ayında nihai bir faiz indirimi planladığına işaret ettiğini öne sürdü.

"TCMB Para Politikası Kurulu'nun dün yaptığı toplantıda piyasadaki oynaklığı görmezden gelerek beklentiler doğrultusunda politika faizini 100 baz puan indirdiğine" işaret eden JP Morgan, TCMB'nin yeni bir faiz indiriminin de sinyalini verdiğini savundu.

"Merkez Bankası bir kez daha enflasyonda son dönemde yaşanan yükselişin arkasında arz taraflı 'geçici' faktörlerin olduğunu savunarak, politika faizini 100 baz indirerek yüzde 15'e çekti" ifadelerini kullanan JP Morgan, "Bu bizim beklentilerimize ve piyasanın ortak görüşüne paralel bir adım oldu. Fiyat baskısının yüksek, yıllık enflasyonun artışta, iç talebin güçlü ve politika kredibilitesinin kötü olduğu ortamda ciddi parasal gevşeme görmek ilginç oldu. TCMB'nin bu kararının yeni maliyet temelli baskılara yol açmasından ve güçlü bir enflasyon ataleti oluşturmasından endişe ediyoruz" dedi.

'ARALIK'TA YİNE FAİZ İNDİRECEK'

Kısa vadede son politika adımlarını ekonomik temellere oturtmanın çok zor olduğunu ifade eden JP Morgan, para politikası görünümü konusunda tahminler yapmanın da daha zor hale geldiğini vurguladı. TCMB'nin yüksek enflasyon için geçici arz taraflı sıkıntıları suçladığını belirten JP Morgan, PPK kararı sonrası yapılan açıklamadaki ifadelerinin TCMB'nin faiz indirimlerine ara vermeden önce Aralık ayında nihai bir faiz indirimi planladığına işaret ettiğini de öne sürdü. (EKONOMİ SERVİSİ)

duvar