Kadınlara paslı su dayatması

"Temiz suya erişim problemi, kantin ihtiyaçlarının karşılanmaması"

Kadınlara paslı su dayatması
Sincan Kapalı Kadın Cezaevi’nde bazı koğuşlara su satılmaması için cezaevi müdürünün talimat verdiği ve kadınların çeşmeden akan paslı sudan içmek zorunda bırakıldığı iddia edildi.

İddiayı doğrulayan İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu üyesi ve Hapishane Komisyonu üyesi Nuray Çevirmen, “Daha önce de iki yıla yakın sıcak su, borulardan kaynaklı olduğu söylenerek kirli aktı ve su kullanımında kota uygulaması var. Mahpuslara temiz suyun, üstelik parasını vererek aldıkları suyun satışının yapılmaması keyfi bir uygulamadır. Cezaevlerinde binlerce hak ihlali yaşanmakta ne yazık ki. Temiz suya erişim problemi, kantin ihtiyaçlarının karşılanmaması, yetersiz iaşe bedelleri sağlığı da olumsuz etkiliyor” dedi. 

‘KIRIKKALE’DE DE AYNI’

Bu sorunun sadece Sincan Kapalı Kadın Cezaevi’nde değil Kırıkkale Cezaevi’nde de yaşandığını söyleyen Çevirmen, “Kimi zaman doldurdukları kovanın dibini göremeyecek kirlilikte, kötü kokan, içmek bir yana temizlik ihtiyacına bile yanıt veremeyecek durumda olan su musluklardan akmaktadır” diye konuştu. 

Zehra Özdilek / CUMHURİYET