Kâr Satışları ve Tepki Alımları Sürüyor

Borsa İstanbul'dan Alım Fırsatı

Kâr Satışları ve Tepki Alımları Sürüyor

Borsada Yükseliş Devam Ederken Çarpıcı Uyarı Geldi: Kâr Satışları ve Tepki Alımları Sürüyor

YEREL GÜNDEM / İSTANBUL

21 Nisan 2024 - Piyasalar, bayram tatilinin ardından Ortadoğu kaynaklı gelişmelerin etkisi altında kaldı. İran'ın İsrail'e, geçtiğimiz cuma günü de İsrail'in İran'a hava saldırısı haberleri piyasaları gerdi. Ancak bu gelişmelerin fiyatlamalarda çok derin etkisi olmadı. Karşılıklı hava saldırılarının ve misilleme boyutunun kısıtlı kalması, iki ülkenin kara sınırının olmaması çatışma ortamının şiddetlenmesinin önüne geçti.

Hisse senetlerinde dört haftadır süren alımlar, yabancı yatırımcıların ilgisinin devam ettiğini gösteriyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, 12 Nisan ile biten haftada yabancı yatırımcılar hisse senetlerinde 160 milyon dolar, tahvil bono piyasasında ise 38.2 milyon dolarlık alım gerçekleştirdi. Yabancı yatırımcıların hisse senedi alımlarının toplamı 1.2 milyar doları buldu.

Borsa İstanbul'dan Alım Fırsatı

Hürriyet yazarı Zeynel Balcı'nın yazısına göre, iç piyasalarda en fazla tepkiyi Borsa İstanbul (BIST100 Endeksi) verdi. Endeks, 9 bin 800'den 9 bin 400 seviyelerine kadar geriledi ancak bu seviyelerden gelen alımlarla toparlandı. Para piyasalarında (faiz ve döviz) ise daha sakin bir seyir izlendi. Bu durum, uygulanan ekonomik programın kırılganlığı azaltan yönüyle yerli ve yabancı yatırımcılar nezdinde güven oluşturdu.

Ekonomik programın devamlılığı konusunda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TCMB Başkanı Fatih Karahan'ın ve IMF ile Dünya Bankası'nın Bahar Toplantıları'nda sıkı para politikası mesajları önem taşıyor. Aynı mesajlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da sürekli vurgulanıyor. Türkiye'nin mevcut koşullarda çok fazla seçeneği olmadığı değerlendiriliyor.

Enflasyonla Mücadelede Kararlılık Şart

Enflasyonla mücadelede en etkili yöntemlerden biri olarak parasal sıkılaşma kabul ediliyor. ABD ve Avrupa merkez bankalarının geçtiğimiz dönemde bu politikalarla önemli sonuçlar aldığı göz önüne alındığında, ekonomi ve para teorisinin gereği olan politikalara dönüş ve bunların kararlılıkla uygulanması büyük önem taşıyor.

Sonuç olarak, borsada yabancı yatırımcı ilgisinin devam ettiği, yerli yatırımcının ise yüksek faizler nedeniyle borsaya yönlendiği bir dönemdeyiz. Ekonomik politikalardaki kararlılık ve enflasyonla mücadeledeki başarının devamı, yatırımcıların güvenini korumak için kritik öneme sahip.

www.yerelgundem.com