Karidesin 8 İnanılmaz Sağlık Faydası

Karidesin sağlık yararları

Karidesin 8 İnanılmaz Sağlık Faydası
Karidesin 8 İnanılmaz Sağlık Faydası

Karides sevilerek tüketilen bir deniz ürünüdür. Karidesi beslenmenize eklemenizi gerektiren için pek çok sağlık faydası vardır. Bunların başında, beyin sağlığı, kilo yönetimi ve düşük kalp hastalıkları riski gelir.

Karides, genel sağlığınızı lezzetli bir şekilde artırmak için yararlı bir seçenektir. Karides, çeşitli sağlık rahatsızlıklarının riskini azaltmaya yardımcı anti-inflamatuar, kanser önleyici ve anti-aging özelliklerine sahiptir. Ayrıca adet ağrısından rahatlama sağlar.

Aşırı karbonhidratları beslenmelerinden çıkarmak isteyen kişiler için, karides, popüler bir seçenektir çünkü sıfır karbonhidrat içerir ve ayrıca kalorisi çok azdır. Protein ile doldurulur ve aynı zamanda az miktarda yağ içerir. 

Günlük demir, kalsiyum, sodyum, fosfor, çinko, magnezyum ve potasyum tüketimini, A vitamini, E vitamini, B6 ve hatta B12 vitaminini karidesle sağlayabilirsiniz.

Karidesin sağlık yararları

Kilo kaybı
Karides, büyük bir protein ve D vitamini kaynağıdır, bu nedenle kilo vermeye kararlı kişiler için popüler bir seçenektir. Çinko, vücuttaki leptin seviyelerini artırmanın bir yolu olduğundan, yüksek çinko seviyeleri de yararlıdır. Leptin bir hormondur ve vücudun yağ depolama, iştah ve vücuttaki genel enerji kullanımı ile ilgili düzenlemesinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Karides ayrıca, vücudunuz dinlendiğinde ne kadar enerji harcanacağını kontrol etmeye yardımcı olan yüksek seviyelerde iyodine sahiptir. Tiroid bezini, tiroid aktivitesini hızlandırmak, insanların kilo verme çabalarına yardımcı olmak ya da en azından ek kilo alımını önlemek için etkilidir.

Yaşlanma karşıtı özellikler
Güneş ışığı, cilt yaşlanmasını teşvik eden başlıca nedenlerden biridir. Koruma olmadan, güneş ışığına ve UVA’ya birkaç dakika maruz kalmak bile kırışıklıklara, lekelere veya güneş yanığına neden olabilir. Günlük veya haftalık diyetinize karides ekleyerek, yaşlanma karşıtı etkisinden yararlanabilirsiniz.

Karides, UVA ve güneş ışığı ile ilgili ciltte yaşlanma belirtilerini büyük ölçüde azaltabilen güçlü bir antioksidandır ve astaksantin adı verilen belirli bir karotenoidin yüksek seviyelerini içerir. Bu nedenle, lekeler ve buruşuk ciltlere takıntılı kişiler için, bu kaçınılmaz etkileri yavaşlatmak için haftada birkaç kez beslenmenize karides ekleyin. 

Saç kaybı
Karidesde bulunan mineraller saçlarınızın sağlığına katkıda bulunur. Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Çinko, saç ve cilt hücreleri de dahil olmak üzere yeni hücrelerin korunmasında ve yaratılmasında önemli bir rol oynar.

Kalp-damar hastalığı
Gıdaların popüler bir manipülasyonu olan fermente karides ezmesi, trombolitik tedavi için kullanılabilecek bir fibrinolitik enzim içerir. Trombolitik tedavi, bir kişinin kan damarları içindeki tehlikeli kan pıhtılarını kırmanın bir yoludur. Karidesde bulunan bu enzim, dünya çapında pek çok insanı etkileyen kardiyovasküler hastalıkların tehlikelerine karşı güçlü bir araç olabilir. Ayrıca, yüksek oranda bulunan omega-3 yağ asidi kan dolaşımındaki kolesterolü de ortadan kaldırır ve bu da kalp krizi ve inme riskini azaltır.

Kemik sağlığı
Karidesde bulunan protein ve kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi çeşitli vitaminler, kemik dejenerasyonuna karşı mücadelede etkili bir şekilde yardımcı olabilir. Beslenmeye karides eklemek, kemiklerin yaşlanmasını yavaşlatabilir. 

Beyin sağlığı
Karides, yüksek demir seviyelerine sahiptir. Sistemdeki ek demir sayesinde, kaslara oksijen artışı daha fazla güç ve dayanıklılık sağlarken, aynı zamanda beyindeki oksijen akışını da artırır, bu da anlama, hafıza ve konsantrasyonu iyileştirir. Çalışmalar, karideste bulunan astaksantinin bellek performansını, beyin hücrelerinin hayatta kalmasını ve beyin iltihaplı hastalık riskini azaltmada yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Anti-kanser etkinliği
Karides, çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmada yardımcı olabilecek astaksantin gibi karotenoidler içerir. Ayrıca selenyum içerir. Selenyum, kansere neden olabilen serbest radikallerin varlığına ve yıkıcı etkilerine karşı savaşan antioksidan enzimlerin anahtar bileşenidir.

Adet ağrılarını azaltır
Karides yararlı bir kolesterol, omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Bunlar, omega-6 yağ asitlerinin iyi çalışılmış olumsuz etkilerini dengeleyecek ve kadınlarda adet kramplarının hafifletilmesine yardımcı olacak, ayrıca kandaki diğer zarar verici kolesterol formlarını azaltarak üreme organlarına daha sağlıklı kan akışını teşvik edecektir.

HAYAT KOLAY