Kaşıkçı Cinayetinin Ardından Bin Selman Türkiye’de

Türkiye ve Suudi Arabistan arasında bir SWAP anlaşması yapılmasının da gündemde olduğu ifade ediliyor.

Kaşıkçı Cinayetinin Ardından Bin Selman Türkiye’de


Kaşıkçı Cinayetinin Ardından Bin Selman Türkiye’de

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, resmi temaslarda bulunak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gitti. Bin Selman Ankara’da Erdoğan’la biraraya geldi.

Son yıllarda gergin seyreden, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu binasında öldürülmesinden sonra tansiyonunun iyice yükseldiği iki ülke ilişkileri, bir süredir normalleşme sürecinde bulunuyor.

Nisan ayında da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’a giderek Muhammed bin Selman’la yüz yüze görüşmüştü.

Selman, Ortadoğu turu kapsamında önce Mısır’a, ardından Ürdün’e ziyaretlerde bulunduktan sonra Türkiye’ye gitti. Uluslararası ajanslar, son dönemdeki yakınlaşmanın nedeni olarak yaklaşan seçimler öncesinde, kötü durumdaki Türk ekonomisini rayına oturtmak için Erdoğan’ın Selman’dan mali destek beklentisi içerisinde olmasını gösteriyor.

Reuters haber ajansına değerlendirmede bulunan ismi açıklanmayan bir üst düzey yetkili de bu ziyareti, ilişkilerin tamamen normalleşmesi ve yeni bir dönemin başlangıcı olarak nitelendirdi.

Ziyaretle birlikte Suudi Arabistan’ın Türk televizyon dizileri ve Türk Hava Yolları uçuşları dahil Türkiye’ye karşı bir dizi kısıtlamayı kaldırdığı belirtiliyor.

Görüşmeler çerçevesinde imzalanması beklenen anlaşmalarla, enerji, güvenlik ve ekonomi alanlarında işbirliği adımlar atılması bekleniyor. Özellikle Suudi yatırımlarının Türkiye pazarına girmesine yönelik beklentilerin yüksek olduğuna dikkat çekiliyor.

Türkiye ve Suudi Arabistan arasında bir SWAP anlaşması yapılmasının da gündemde olduğu ifade ediliyor.

Muhalefetse özellikle gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sonra yaşanan süreci ve Erdoğan’ın o dönemki açıklamalarını hatırlatarak şimdiki yakınlaşmayı eleştiriyor. Ana muhalefet partisi CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve Selman arasındaki yakınlaşmayı, mali yardım karşılığında ülkenin onurundan ödün verilmesi olarak değerlendirdiğini açıklamıştı.

VOA