Kavgaların manâsızlığını hatırlatan filmler

ranlı yönetmen Farnoosh Samadi’nin ‘180 Derece Kuralı’ ise ataerkillik ve katı gelenekler arasında çıkış yolu arayan bir kuşağı ekrana taşıyor.

Kavgaların manâsızlığını hatırlatan filmler
Kavgaların manâsızlığını hatırlatan filmler

Bu yıl 40’ncı yılını kutlayan İstanbul Film Festivali dünya sinemasından 20 filmi sinefillerle buluşturuyor. Festivalin nisan seçkisinde yer alan 5 ödüllü filmi KARAR okurları için derledik. Arjantinli Ana Katz’ın ‘Susmayan Köpek’ filminde Sebastian ve havlayıp duran köpeğinin yaşadıkları salgın günlerinde düşündüren bir hikâyeyi, İranlı yönetmen Farnoosh Samadi’nin ‘180 Derece Kuralı’ ise ataerkillik ve katı gelenekler arasında çıkış yolu arayan bir kuşağı ekrana taşıyor.

SALİHA SULTAN | KARAR

Yalnız İstanbullular için değil, şehir dışından ve yurt dışından takipçileri için bir şenlik havasında geçen İstanbul Film Festivali 40’ncı yaşını çevrimiçi kutluyor. ‘#filmgibi40yıl’ sloganıyla 1 Nisan-29 Haziran tarihlerinde sinemaseverlerle buluşan festivalin ilk etabı olan nisan ayı gösterimleri başladı. Dünya sinemasından 20 filmin gösterileceği nisan seçkisinde yer alan 5 ödüllü filmi KARAR okurları için derledik. Filmlerin tamamını izlemek isteyenler kombine paket imkanından faydalanabilir. Unutmayın, her film tarihine göre saat 21.00’da ‘filmonline.iksv.org’ adresinde gösterime açılacak ve 5 gün boyunca izlenebilecek. Ancak dikkat edin, play tuşuna bastıktan sonra tamamlamak için sadece 30 saatiniz var. Neyse ki, Türkiye’yi eve hapseden Kovid kısıtlamaları nedeniyle uzun geceler siz sinefillerin…

SUSMAYAN KÖPEK

Arjantinli sinemacı Ana Katz’ın Rotterdam Büyük Ekran ödüllü bu sevimli, acı-tatlı komedisi, hayatın sürprizlerden vazgeçmediği bugünlere pek de yaraşan bir hikâyeyi ‘iyi biri’ olan Sebastian’ın bakış açısından anlatıyor. Komşuları şikâyete de başlayınca, Sebastian köpeğinin daha mutlu olacağı bir şekilde hayatını değiştirmeye karar veriyor. Fakat dünyayı sarsan bir felaket, herkesin planlarını altüst ediyor. 

foto.jpg

3 NİSAN CUMARTESİ

Yönetmen: Anna Katz

Oyuncular: Daniel Katz, Julieta Zylberberg, Carlos Portaluppi.

POSSESSOR

 İlk çıkışını Cannes’da bilimkurgu-gerilim türündeki Antiviral ’la yapan Cronenberg’in yeni filmi Possessor, yüksek teknoloji kullanan gizli bir şebekeyi konu alıyor. Beyne yerleştirilen cihazlarla başkalarının zihinlerine girerek insanları birer suikastçıya dönüştüren bu gizli grup, rutin bir görevde beklemedikleri bir sorunla karşılaşıyor. Film, 2021’de Gerardmer Büyük Ödülü’nün yanı sıra birçok festivalde müzik ve özel efekt ödüllerini aldı.

pressosor.jpg

4 NİSAN PAZAR

Yönetmen: Brandon Cronenberg

Oyuncular: Andrea Riseborough, Christopher Abbott, Rossif Sutherland

ASLA AĞLAMAM

2020 Cottbus En İyi Yönetmen, izleyici, jüri ve 2020 Polonya Film Festivali en iyi senaryo, yeni oyuncu ve müzik ödüllerini toplayan film, Polonya’da küçük bir kasabada hayatını sürdüren Ola’nın babası İrlanda’da ölünce istemese de cenazesini memleketine getirmek için oraya gitmek zorunda kalışını anlatıyor. Ola, yabancı bir ülkede tek başına bürokrasiyle didişmek zorundayken yaşamına giren insanlarla dünyası değişir.

asla-aglamam.jpg

9 NİSAN CUMA

Yönetmen: Piotr Domalewski

Oyuncular: Zofia Stafiej, Arkadiusz Jakubik, Kinga Preis

GÖNÜL İŞLERİ

Fransa’da Lumières Akademisi’nin yılın en iyi filmi seçtiği Gönül İşleri, duygusal, sevimli, sıcak, acı-tatlı bir komedi. Filmin başkarakterleri, sevgilisi bir süreliğine şehre dönen Daphné ile sevgilisinin kuzeni Maxime. Taşradaki evde dört gün baş başa kalan Daphné ile Maxime, birbirlerini tanımaya çalwışırken mahrem konulara da girerek eski sevgililerinden, hayattan ve aşktan söz ederler; aşk üçgenleriyle kaçamak hikâyeleri birbirini izler.

gonul-isleri.jpg

10 NİSAN CUMARTESİ

Yönetmen: Emmanuel Mouret

Oyuncular: Camélia Jordana, Niels Schneider, Vincent Macaign

180 DERECE KURALI

 İranlı yönetmen Farnoosh Samadi’nin üçlemesinin ilk filminde Sara adında bir öğretmeni odağına alıyor. Sara, Tahran’dan İran’ın kuzeyinde bir düğüne gitmeye hazırlanırken eşi izin vermez. Eşinin tahakkümüne karşı koymak için bir plan yapar; ama yalanlarla örülü bu dünyada felaket köşe başındadır. Dünya prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapan film, ataerkillik ve katı gelenekler arasında çıkış yolu arayan bir kuşağı ekrana taşıyor.

asla-aglamam-001.jpg

18 NİSAN PAZAR

Yönetmen: Farnoosh Samadi

Oyuncular: Sahar Dolatshahi, Pejman Jamshidi, Azita Hajian.

KARAR