Kayseri'de iki albayın şehit olduğu uçak kazasını tanıkları anlattı

"İKİSİ DE TECRÜBELİ, ÖĞRETMEN PİLOT"

Kayseri'de iki albayın şehit olduğu uçak kazasını tanıkları anlattı


Kayseri'de iki albayın şehit olduğu uçak kazasını tanıkları anlattı

Kayseri'de iki albayın şehit olduğu uçak kazasını gören ve olay sonrası müdahale eden tarım işçileri yaşananları anlattı. Şanlıurfa'dan bölgeye gelen işçi Kasım Tufan "Beş bidon su vardı. Hepsini uçağa döktüm. Amacımız, cenazelerin yanmasını önlemekti" dedi.

Kayseri 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'ndan 4 Haziran'dan kalkan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait SF-260D tipi eğitim uçağı, Kocasinan ilçesi Hasanarpa Mahallesi yakınlarında düştü. Uçaktaki Hava Pilot Albay Uğur Yıldız ile Hava Pilot Albay Gökhan Özen, şehit oldu. Uçak düştükten sonra bölgede bulunanlar ile tarım işçileri, enkaza müdahale etmeye çalıştı.

O anlar, cep telefonu kamerası ile görüntülendi. Görüntülerde, bölgede bulunanlar ile tarım işçilerinin uçaktaki alevlere su döktükleri, bazılarının ay çekirdeklerini sökerek alevlerin üzerine attığı, bazıların da elleri ile tarladaki toprakları alevlere atarak söndürmeye çalıştıkları görüldü.

 

"SU BULAMAYAN TOPRAK ATTI" 

Kaza sonrası görgü tanıkları olaya ilişkin konuştu. Şanlıurfa Siverek'ten tarım işçisi olarak kente gelen Kasım Tutan, "Aramızda 300 metre mesafe vardı. Önce üzerimizde dolaştı. Yukarıdayken 2 takla attı, motor sesi geldi. Ardından da kafa üstü tarlaya düştü. 5 bidon su vardı. Hepsini uçağa döktüm. Amacımız, cenazelerin yanmasını önlemekti. Su bulamayanlar ise uçağa toprak attı. Müdahale ederken de patlama oldu. Elimizden geleni yaptık. Patlama sonrası herkes yere yattı. İki kez patlama oldu. Yan tarlada çalışan 15 işçi vardı" diye konuştu. 

"İKİ PATLAMA YAŞANDI" 

Bölgede yaşayan Yusuf Bayram ise enkaza ilk müdahale eden isimlerden olduğunu söyleyerek, "Hemen aracıma atlayıp, olay yerine gittim. Enkaza müdahale ettik. Yetkililere haber verdik. Uçak üzerimizde 30-45 dakika arasında uçtu. Sonra herhalde motor durdu. Çünkü bir anda yere çakıldı. 2 kez patlama oldu. Yangın daha da büyüdü. Sonra ellerimizle toprak atarak söndürmeye çalıştık. Cenazeler yanmasın diye mücadele ettik" dedi.

"İKİSİ DE TECRÜBELİ, ÖĞRETMEN PİLOT"

Öte yandan MSB kaynakları kazaya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

-Şehit verdiğimiz her iki Pilot Albayımız da öğretmen ve tecrübeli pilotlardır. Test uçuşlarında bir pilot uçağı kullanırken, diğer pilot da kontrol listesine göre uçağın performans kaydını tutmaktadır. SF-260D uçağımız saat 10.02'de henüz belirlenemeyen bir nedenden kaza kırıma uğramıştır. Olayın meydana geliş sebebi, kaza kırım ekibi incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır.
 

SÖZCÜ / DHA

Ne Düşünüyorsun?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Editör