Kazakistan'da kritik isim tutuklandı

İÇ ÇATIŞMA DEVAM EDEBİLİR

Kazakistan'da kritik isim tutuklandı


Kazakistan'da kritik isim tutuklandı

Kazakistan'da Ana Güvenlik Servisi Başkanı ve eski Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in yakın müttefiki olan Karim Masimov'un, görevden alınmasının ardından tutuklandığı öğrenildi. Masimov, ayaklanmaları kışkırtmak ve örgütlemekle suçlanıyor.

Kazakistan'da Ana Güvenlik Servisi Başkanı ve eski Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in yakın müttefiki olan Karim Masimov, görevden alınmasının ardından tutuklandı. Masimov, Cumhurbaşkanı Tokayev'in ekibinde, eski Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in bir gözcüsü olarak görülüyordu.

İÇ ÇATIŞMA DEVAM EDEBİLİR

Masimov ve adamlarının ayaklanmaları kışkırtmak, hatta örgütlemekle suçlanması ve hükümetin protestoculara yönelik baskısıyla birlikte, ülkede iç çatışmanın sürmesi giderek daha olası görünüyor.

Kazakistan'da kullanılan güç geçiş modeli (devasa etkiyi korurken bir halef atama) Putin'in zamanı geldiğinde dizginleri nasıl devralabileceği konusunda Kremlin'de hep bir seçenek olarak değerlendiriliyordu. Fakat şimdi bu plan Putin'in gözleri önünde başarısız oldu.

Söylenene göre Putin'in bu gidişatı sevmemesinin tek sebebi de bu değil. Rus liderin hem Nazarbayov hem de 2008-2012'de Rusya'da bu unvanı elinde tuttuğu sırada Kazak başbakanı olan Masimov ile çok iyi çalışma ve kişisel ilişkileri vardı.

TOKAYEV, 'DENGELER DEĞİŞMEYECEK' DİYOR

Ayrıca güvenlik güçlerinin devlet aleyhine çalıştığı yönündeki suçlamalar, mevcut Rus uygulamalarıyla da doğrudan çelişiyor. Başkan Tokayev, Rus birliklerini Kazakistan'a davet ederek Putin'e, eski müttefiklerinin yaptığı saldırının siyasi yönde bir değişiklik yaratmayacağına dair güvence veriyor. Aksine, Kazakistan ve Rusya daha da yakınlaşacak.