Kazakistan'da Stalin rejiminin katlettiği 311 bin siyasi baskı kurbanı aklandı

KAZAKİSTAN 31 MAYIS'I UNUTMUYOR

Kazakistan'da Stalin rejiminin katlettiği 311 bin siyasi baskı kurbanı aklandı

Kazakistan'da Stalin rejiminin katlettiği 311 bin siyasi baskı kurbanı aklandı

Kazakistan Cumhuriyeti Başsavcılığı, eli kanlı Sovyet diktatörü Stalin döneminde haksız yere suçlanarak katledilen 311 bin kişiyi akladı.

Kazakistan Cumhuriyeti Başsavcılığı, 19 Eylül 2023 tarihinde yaptığı açıklamada Sovyet diktatörü Stalin döneminde haksız yere suçlanarak katledilen kişilerin aklandığını bildirdi. Kazakistan'da Soyvetler Birliği dönemindeki siyasi baskı mağdurlarının tamamen aklanması için kurulan devlet komisyonu, 1929'dan 1956'ya kadar Stalin tarafından sürgün edilen, katledilen ve haksız yere suçlanan 311 bin kişiye verilen cezaların adil olmadığını tespit etti.

265 BİN KİŞİNİN DAHA AKLANMASI BEKLENİYOR

Komisyon, Stalin dönemi kurbanlarına ait 2.4 milyondan fazla arşivin gizliliğini kaldırdı. Komisyonun çalışmaları sayesinde o dönemde Kazakistan'da yaşayan 300 binin üzerinde hükümlü aklandı. Ayrıca komisyon tarafından 251 bin özel yerleşimci vakası da Kazakistan Cumhurbaşkalığı arşivlerine aktarıldı. Bu yılın sonuna kadar 265 bin kişinin daha aklanması bekleniyor.

31 CİLTLİK BELGE VE MATERYAL TOKAYEV'E SUNULDU

 24 Kasım 2020'de Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, siyasi baskı mağdurlarının tamamen aklanması için bir devlet komisyonu kurulmasına ilişkin kararnameyi imzalamıştı. Bu yılın başında Cumhurbaşkanı Danışmanı Erlan Karin, Stalin baskısının mağdurları ile ilgili 31 ciltlik belge ve materyalin Tokayev'e sunulduğunu bildirmişti.

KAZAKİSTAN 31 MAYIS'I UNUTMUYOR

Kazakistan mevzuatı uyarınca, haksız baskıya maruz kalan ve daha sonra aklanan kişilere maddi tazminat ödüyor. Yetkililer, 2021 yılında Sovyet güçleri tarafından keyfi olarak tutuklanan, sürgün edilen ve katledilen kurbanların yakınlarına toplam 15 milyar tenge (yaklaşık 35 milyon dolar) ödedi. Kazakistan'da her yıl 31 Mayıs, 1930'larda yaklaşık bir buçuk milyon insanın hayatına mal olan Soyvet Siyasi Baskı ve Kıtlığı Anma Günü olarak anılıyor.

QHA