Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Erdoğan ve ailesini ülkeden kaçmak için hazırlık yapmakla’ suçladı

'Bir kaçış planının anatomisi' iddiası

Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Erdoğan ve ailesini ülkeden kaçmak için hazırlık yapmakla’ suçladı


'Bir kaçış planının anatomisi' iddiası: Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Erdoğan ve ailesini ülkeden kaçmak için hazırlık yapmakla’ suçladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve aile bireylerinin yurt dışına kaçmak için hazırlık yaptığını ve bu hazırlık kapsamında iki vakıf aracılığıyla ABD'ye para transferi yapıldığını öne sürdü.

Kılıçdaroğlu, "belgeler ve para akışları elimizde" diyerek, TÜRGEV ve ENSAR vakıfları aracılığıyla Amerika'ya para kaçırıldığını iddia etti.

AKP'den iddialarla ilgili ilk değerlendirme Sözcü Ömer Çelik'ten TRT yayınında geldi.

Sözcü Çelik, "(Bu vakıflar) Oradaki öğrencilerimize sahip çıkmak üzere kurulmuş." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun iddiaları

'Bir kaçış planının anatomisi' diyerek gündüz saatlerinde duyurusunu yaptığı konuşmayı akşam Twitter'dan paylaştı.

CHP lideri bu paranın Erdoğan ve ailesinin yurt dışına çıkma hazırlığı kapsamında olduğunu ne sürdü.

Kılıçdaroğlu dekont olduğunu söylediği bazı belgeleri de paylaştığı konuşmasında bürokratlara 'suça alet olmama' çağrısını yineledi.

Kılıçdaroğlu, "Ülkeyi Kataristan'a dönüştürenler, Katar'a gider diye beklersiniz ya… Biliyorlar ki o ülkelerde hukuk yok, İlk uçakla geriye gönderirler bunları. ABD kanunlarının arkasına ise gizlenebilirler. Orası hukuk devleti. Yani hukuksuzlukla yok ettikleri ülkeden, Hukuka sığınmak için ABD'ye kaçmak istiyorlar." dedi.

Twitter paylaşımını geçin, 1

Twitter paylaşımının sonu, 1

Ömer Çelik ne yanıt verdi?

AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in TRT yayınında yaptığı açıklamalar:

"ABD'de yasalara göre kurulmuş derneklerden ve gelirlerden bahsediyor. Oradaki mali denetimin ne kadar güçlü olduğu biliniyor. (Bu vakıflar) Oradaki öğrencilerimize sahip çıkmak üzere kurulmuş.

"FETÖ'nün bu yapılardan neden rahatsız olduğunu biliyoruz. Ama Kılıçdaroğlu'nun aynı söylemle, neden rahatsız olduğunun sorgulanması gerekiyor.

"Kendisine verilmiş bazı iddiaları, bilgiymiş gibi toplumla paylaşıyor. Aslında bunlar şeffaf bir şekilde oradaki kurumların internet sayfasındaki açık bilgilerdir.

"CHP mutfağında olan birileri, belki de CHP yönetimini de by-pass ederek doğrudan Kılıçdaroğlu'na bunları "gizli, çok önemli, illegal bir takım belgelermiş gibi veriyor, o da her seferinde açıklıyor sonrasında duvara tosluyor. Bu bir siyaset yapma biçimi değildir. Bu bir siyaset dili değildir."

BBC TÜRKÇE