Kemal Özkiraz: AK Parti'nin kemik oyu yüzde 25'ın altına düştü

"AK PARTİ'NİN OY KAYBETMESİNİN BİR NEDENİ DE MÜLTECİLER"

Kemal Özkiraz: AK Parti'nin kemik oyu yüzde 25'ın altına düştü
Kemal Özkiraz: AK Parti'nin kemik oyu yüzde 25'ın altına düştü

Bilgehan Uçak'ın sunduğu Karar Gündem'in konukları ENAG Direktörü Veysel Ulusoy ve Avrasya Araştırma Anket Başkanı Kemal Özkiraz oldu

Karar Gündem'in ilk konuğu Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz idi. Anket çalışmları hakkında bilgi veren Özkiraz, Cumhur İttifakı'nın oylarında düşüş olduğunu vurguladı.

*

Hakimler ve Savcılar adeta iş makinaları ile Ak Parti’nin üzerinden geçiyor...


Abdullah Gül ve  Meral Akşener Erdoğan'ın yeni stratejisi mi?

Abdullah Gül ve  Meral Akşener Erdoğan'ın yeni stratejisi mi?

Ak Parti ve Genel Başkanı Erdoğan büyük tuzağa düştüğünü anlayamadı ama iktidarı kaybedeceğini anladı.

Bu kadar deneyimli bir siyasetçinin göstere göstere gelen çöküşü görmemesi şaşırtıcı.

Çöküşe rağmen hiçbirşey yapmaması,  başarısız bakanları değiştirmemesi bir o kadar şaşırtıcı…

Ak Parti’yi çöküşe götüren sürecin en başında çalışmayan yargı sistemi geliyor.

Çalışmayan Yargı Sisteminin başında ise Adalet Bakanı Abdülhamit Gül!

Bakan Gül medya üzerinden hangi açıklamayı yaparsa adliyelerde tersi oluyor!

Yargı Reformu diyor, adliyeler reform kelimesini duymamış gibi yapıyor.

Masumiyet Karinesi diyor, adliyelerde masumiyet karinesi alenen ihlal ediliyor.

AYM, AİHM, Yargıtay Kararları diyor, adliyeler tam tersini yapıyor. Hakimler ve savcılar güncel AYM, AİHM ve Yargıtay Kararlarını yok sayıyor.

Adil yargılama diyor, ilk derece mahkemelerinin kararları büyük oranda bozuluyor.

Hakimler ve Savcılar adeta iş makinaları ile Ak Parti’nin üzerinden geçiyor, Bakan Gül daha bir üst perdeden hak, hukuk ve adalet kavramları üzerinde konuşuyor.

Yeni Yargı Reform müjdeleri veriyor!

Bakan Gül'e kimse inanmıyor!

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN...

*

"Anket sonuçlarında dikkat çeken şeyin, MHP'nin yüzde 7 barajına çok yakın olması" diyen Özkiraz, "Anketlerimizde AK Parti mütemadiyen aşağılara gidiyor. Şimdiye kadar AK Parti'de böyle düzeltme hareketi hiç görmedik. Ama MHP bazı aylarda 6'ya kadar indi, bazı aylarda ise 9'a kadar çıktı. O yüzden yüzde 7'di bandında. MHP için mütemadiyen bir düşüş var diyemem" dedi.

AK Parti'den giden kararsız oyların bir daha geri dönmediğini vurgulayan Özkiraz, "AK Parti'den giden kararsızlar geri dönmedi. Bir çoğu muhalefet partilerine oy vermedi ama sandığa da gitmedi. Cumhur İttifakı'ndan ayrılan her 10 seçmenden 4 tanesi muhalefet partilerine oy verecek. Geri kalan 2- 3 puanı AK Parti ve MHP'ye, geri kalanı ise sandığa gitmeyecektir. Zaten AK Parti'nin kaybedecek oyu da kalmadı. Son iki anketimizde AK Parti'nin kemik kitle diye tarif ettiğimiz oyu yüzde 25'in altına geldi. Bu da mülteci meselesinden kaynaklanıyor" diye konuştu.

Özkiraz, Millet ve Cumhur İttifakı oylarında Millet İttifakı'nın önde olduğunu söyledi. Özkiraz,"Şu anda Millet İttifakı yüzde 42 çıkıyor. Cumhur İttifakı ise ortalama yüzde 37 civarı. İttifak dışında kalan partilerin toplamı ise yüzde 20'lerde" diye belirtti.

Doğu ve Güneydoğu oylarına da değinen Özkiraz,"AK Parti'nin en çok eğildiği yer Güneydoğu. AK Parti'nin gidici olduğunu düşündükleri için oyların çoğu CHP'ye gidiyor. Fikri olarak ise Kürt seçmenin oyu yoğunlukla DEVA Partisi'ne gidecek. HDP'nin ardından orada Millet İttifakı etkili olacak" dedi.

Programın diğer konuğu ENAG Direktörü Veysel Ulusoy idi. Enflasyon ve faiz indirimi hakkında konuşan Ulusoy, "Enflasyon yüzde 40'ı aşmış durumda. Hiperenflasyonun temellerini atmak üzereyiz. 2024'te tek haneye inmeyi düşünüyorlar. Buna gülünmez bile" dedi.

İnsanların yıllarca sahte enflasyonla gelir kaybı yaşadığını vurgulayan Ulusoy, "Toplumda kimse araba ve ev almayı ya da değiştirmeyi düşünmesin. Ama şu bir gerçek Türkiye çok şey kaybetti. Onu yerine koyabilecek önemli bir mekanizmayı yaratmamız gerekiyor" diye konuştu.

KARAR