Kenan Evren ve Kobane

Bu hafta Kenan Evren hakkında bir karar verildi.

Kenan Evren ve Kobane


Figen Çalıkuşu

Figen Çalıkuşu

Kenan Evren ve Kobane

Kenan Evren darbe yaptı ve “ülkeyi kurtardı”, sonra “anayasa yaptı”, sonra “Cumhurbaşkanı” oldu.

Ama 2010 yılında yargılandı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı, ceza müebbede çevrildi. Yargılama devam ederken temyiz aşamasında 98 yaşında öldü. Davası bu sebeple düştü, Yargıtay da bu kararı onadı.

Kenan Evren öldü ama anayasası ve yaptığı yasaları hala yaşıyor.

Anayasanın başında yazılı olan, kabul tarihi 18 Ekim 1982’dir. 12 Eylül Darbesi sonrasında, askeri yönetimin emriyle Danışma Meclisi Anayasa hazırlamış, bu anayasa metni Milli Güvenlik Konseyi tarafından da 18 Ekim 1982’de kabul edilmiştir.

Halbuki referandum tarihi 7 Kasım 1982’dir. Belli ki Milli Güvenlik Konseyi’nin kabulü halkın onayından çok daha önemli.

40 yıldan beri, suç işlemiş birilerinin yaptığı bu anayasa ile bu ülke yönetiliyor.

Siyasi parti yasakları ve kapatma davaları da bu darbe anayasasına göre işliyor.

Kendisi bir zamanlar kapatılmaktan kurtulmuş olan AK Parti, yavru ortağı ile birlikte HDP’nin kapatılmasını istiyor.

Bu hafta görülen Kobane Davası da HDP’nin kapatılmasına “altlık” olarak başlatılmış bir dava.

Dava dosyasındaki “bilgi notu” bunu ispatlıyor.

Onca insanımızın öldüğü, yaralandığı acı dolu Kobane olayları Ekim 2014 yılında yaşandı.

HDP MYK’sının olaylar devam ederken aldığı karar ile yaptığı bir paylaşım var. Halkı dayanışmaya ve sokağa çıkmaya davet ediyor.

O dönemi bir hatırlayalım:

AK Parti çözüm sürecini henüz bitirmiş değil, hatta Kobane olaylarından beş ay sonra 28 Şubat 2015’de Dolmabahçe Mutabakatı açıklanıyor.

Süreç, 2015’te AK Parti’nin seçim kaybı ile son buluyor.

Suruç, Ceylanpınar, Ankara Gar katliamı gibi çok kanlı bir dönemden sonra yenilenen seçimler ile AK Parti yeniden iktidar oluyor.

Çözüm süreci bitiyor, hamaset dolu milliyetçilik dönemi başlıyor. Üzerinden bir yıl geçiyor, Demirtaş 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanıyor.

Bu ilk tutuklanmasında Kobane için suç isnadı sadece “halkı suç işlemeye tahrik” ve “toplantı gösteri ve yürüyüşleri kanununa muhalefet.”

6 yıl sonra aynı Kobane paylaşımı, tüm olayların sebebi kabul ediliyor ve 15 Temmuz yargısının prototip davalarından biri olacak Kobane davası açılıyor.

Yargı bağımsız ve tarafsız değil, hep talimatlı... Savcı asıl oyuncu.

Bu davada da “en başarılı” asıl oyuncuyu bulana kadar 8 kez savcı değişiyor.

2018 yılında, Selahattin Demirtaş’ın partisi tarafından cumhurbaşkanı adayı yapılması üzerine başlatılan yeni süreçte sekizinci savcı geliyor.

İşin tuhafı, bu sekizinci savcı, Selahattin Demirtaş’ın ilk davasının duruşma savcısı. Ama yeni aşamada soruşturma savcısı oluyor.

Savcı soruşturmanın patronudur, kolluk savcının emrindedir. Ama dosya içinde ne görüyorum?

5 sayfalık 26 Ekim 2018 tarihli bir bilgi notu.

Kim yazmış? Terörle Mücadele Şubesi.

Kime yazmış? Savcıya.

Muhtemelen dosya içinde unutulmuş. Muhtemelen diyorum, çünkü böyle bir bilgi notunu kolluk düzenleyip savcıya veremez.

Bakın bu bilgi notunda ne diyor?

“TCK mn 302 terör nedeniyle cinayet, cinayete teşebbüs, yaralama, mala zarar verme, yağma suçlarından iddianame düzenlenmesi halinde Anayasal mevzuatımıza göre parti kapatma sonucunun da ortaya çıkacağı hukuken değerlendirilmektedir.”

Anlaşılıyor ki, bu değerlendirmenin gereği yapılmış, 3530 sayfalık, binlerce yıllık hapis cezaları, 37 kez ağırlaştırılmış müebbet isteyen iddianame düzenlenmiş, yeni bir dava ve yeni bir süreç başlatılmış.

Kobane olaylarında ölen insanları sorumlusu olarak artık HDP kadroları suçlanmakta...

AİHM Büyük Daire, Demirtaş’ın siyasi kimliği olduğuna, şiddet içeren bir çağrısı bulunmadığına, atılan tweet ile işlenen suçlar arasında bir illiyet bağı olmadığına, ikinci tutuklamanın da ilk tutuklama gibi siyasi amaçlara dayalı olduğuna karar vermiş olsa da bu 2. davanın iddianamesi 7 Ocak 2021’de kabul edildi.

Kobane davası, dosya içinde bulunan 26 Ekim 2018 tarihli “bilgi notu” başlıklı tutanağın belirlediği yol haritasına göre HDP’nin kapatılması amacına kilitlenerek devam ediyor.

Kenan Evren darbe yaptı, ceza aldı, öldü ama anayasası ve yaptığı yasaları hala yaşıyor. Siyasi parti yasakları ve kapatma davaları da darbe anayasasına göre işliyor.

Kendisi bir zamanlar kapatılmaktan kurtulmuş olan AK Parti de, yavru ortağı ile HDP’nin kapatılmasını istiyor.

Madem yaptığı darbeden, anayasasından o kadar memnundunuz niye Evren’i mahkûm ettiniz... Onun sayesinde parti kapatıyorsunuz işte...

Gidip mezarına saygılarınızı sunun.

FİGEN ÇALIKUŞU / KARAR