Kıbrıs'tan 'Türkiye' çağrısı: Berlin, aramızdaki çatışmayı çözebilir

Demetriou, Almanya'nın Trükiye'yi iş birliğine yönlendirebileceğini belirtti.

Kıbrıs'tan 'Türkiye' çağrısı: Berlin, aramızdaki çatışmayı çözebilir


Kıbrıs'tan 'Türkiye' çağrısı: Berlin, aramızdaki çatışmayı çözebilir

'Berlin'in Ankara ile iyi ilişkiler içinde olduğunu' söyleyen Kıbrıs Cumhuriyeti Parlamento Başkanı Demetriou, Almanya'nın Trükiye'yi iş birliğine yönlendirebileceğini belirtti.

DUVAR - Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye ile yaşadığı doğal gaz krizinde Almanya'dan destek talep etti. 'Berlin'in Ankara ile iyi ilişkiler içinde olduğunu' dile getiren Kıbrıs Cumhuriyeti Parlamento Başkanı Annita Demetriou, Almanya'nın Türkiye'yi iş birliğine yönlendirebileceğini ve böyle bir iş birliğinin hem Kıbrıs, hem Avrupa hem de Türkiye için faydalı olacağını savundu. Welt am Sonntag gazetesine röportaj veren Demetriou, Alman hükümetinin bunu yapması halinde Kıbrıs'ın Almanya'ya daha çabuk doğal gaz gönderebileceğini vurguladı.

Bugüne dek Kıbrıs'ın 2027 yılından itibaren Avrupa Pazarı'na doğal gaz sevkiyatı yapabileceğinden yola çıkıldığını belirten Parlamento Başkanı, Almanya'nın 'yardımı ve desteği ile bu sürenin daha öne çekilmesinin mümkün olabileceğini' ancak, 'Türkiye ile egemenlik sahaları konusunda yaşanan çatışmaların, Ankara'nın toprak taleplerinin ve Kıbrıs'a ait denizdeki münhasır ekonomik bölgelerde yürüttüğü faaliyetlerin' bu planların önünde 'çok önemli bir engel' olduğunu dile getirdi. (DW Türkçe)