Kiev müzakereler için tarih açıkladı: ABD silahları savaşın seyrini değiştirdi

“Rusya Avrupa değil”

Kiev müzakereler için tarih açıkladı: ABD silahları savaşın seyrini değiştirdi


Kiev müzakereler için tarih açıkladı: ABD silahları savaşın seyrini değiştirdi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy'nin danışmanı Mihaylo Podolyak, ülkesinin savaş yorgunu olmadığını belirterek müzakerelerin Rusya yenilgisinden sonra olacağını söyledi. Savaşın gidişatına da değinen Podolyak, ABD'nin son sevkıyatte gönderdiği silahlara dikkat çekerek ekledi: “ABD'den HIMARS aldık ve bu da ilk iki aya kıyasla çatışmanın seyrini bariz şekilde değiştirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı ofisinde danışman olarak görev yapan Mihaylo Podolyak, Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy'nin politikasını savundu ve savaşı nasıl kazanabileceklerini anlattı. “Toplumda ve orduda savaş yorgunluğu hissediyor musunuz?” sorusunu yanıtlayan Podolyak “Yorgunluktan bahsetmek doğru değil. Bu bir savaş ve yorgunluk olmamalı. Rusya'nın temel hedefi, Ukrayna devletinin yok edilmesidir. Bu büyük hedef başarısız olmuştur. Şimdi başka bir hedefleri daha var; o da Ukrayna'nın mümkün olduğunca büyük bir bölümünü ele geçirmek ve yok etmek

“Rusya Avrupa değil”

Bu savaş, Rusya'nın 2008 yılında egemen Gürcistan'ı işgal edip topraklarının bir kısmını ele geçirdiğinde cezalandırılmaması nedeniyle ortaya çıkmıştır. Rusya, 2014 yılında Kırım'ı ilhak ettiğinde ve Donetsk ve Luhansk bölgelerinin bir kısmını ele geçirdiğinde de cezalandırılmamıştı. O dönemde daha ilkeli olunmalı ve Rusya'nın, Avrupa'nın bir parçası olduğu fikrinden vazgeçilmeliydi. Rusya Avrupa değildir. Bugün dünya, çok ağır bir bedel ödeyen Ukrayna sayesinde bunu anlıyor” yanıtı verdi.

Savaşın gidişatına yönelik de konuşan Podolyak DW Türkçe'de Anna Fil'e verdiği mülakatta ABD'den alınan silahlara dikkat çekti. Podolyak şunları söyledi:

“Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System/Yüksek Hareket Yetenekli Topçu Roket Sistemi) aldık ve bu da ilk iki aya kıyasla çatışmanın seyrini bariz şekilde değiştirdi. Rus topçuları birçok mevziimizi vurdu, çünkü hâlâ sağlam bir lojistik zincirleri mevcut. Rus topçusu, günde yaklaşık 50 bin mermi atıyordu. Lojistik merkezlerini ve mühimmat depolarını imha edebilen HIMARS'ların konuşlandırılmasından bu yana bombardıman beşte bir ya da altıda bir oranında azaldı. Roketatarlar da dâhil olmak üzere, uzun menzilli topçularımızın yetenekleri geliştirilirse, Rusya topraklarımızı daha çabuk terk edecektir.

Ukrayna ordusunun güney ve doğu yönünde güçlü taktik zaferler kazanması durumunda. Bunlar Herson, Berdyansk, Azak Denizi'ne erişim ve Mariupol'un geri alınmasıdır. Söz konusu olan sadece Rus ordusunun taktiksel olarak geri çekilmesi değil, azami sayıda kuvvet ve teçhizatın imha edilmesidir. Rusya toplumu "Bu kadar çok insan ne uğruna ölüyor?" diye soruyor. Müzakere masasına oturmadan önce Rusya'nın askerî bir yenilgiye uğratılması gerekiyor.

KARAR