Kiev'deki mahkeme Poroşenko'nun malına el koydu

Poroşenko Ukrayna'ya dönmeyi planlıyor

Kiev'deki mahkeme Poroşenko'nun malına el koydu


Kiev'deki mahkeme Poroşenko'nun malına el koydu

Pechersk mahkemesi Ukrayna'nın beşinci başkanının tüm mal ve mal varlıklarını tutukladı. Poroşenko'nun savunması bu karara itiraz etmek niyetinde.

Kiev Pechersk Bölge Mahkemesi, vatana ihanet ve terörü teşvik ettiği şüphesiyle Ukrayna'nın eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun tüm mallarına el koydu. İlgili karar, 6 Ocak Perşembe günü görülen mahkeme duruşmasında açıklandı. Interfax-Ukrayna haber ajansı tarafından aktarılan kararında mahkeme, "Savcının mülke el koyma talebi yerine getirilmelidir." dedi.

Kararı toplantı sırasında duyuran hakim, Ukrayna'nın beşinci cumhurbaşkanının el konulan tüm mal ve mal varlıklarını sıraladı. Bunlar, özellikle Vinnitsa ve Kiev'de Poroşenko'ya ait daireler, Kozyn'de bir mülk, arsalar ve birkaç özel şirketin hisseleridir.

Poroşenko'nun savunması, mahkemenin kararına itiraz edeceğini ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuracağını zaten açıkladı. Avukat Ihor Golovan davayı Poroşenko'ya siyasi bir zulüm olarak nitelendirdi.

Poroşenko Ukrayna'ya dönmeyi planlıyor

6 Ocak'ta Poroşenko, mahkemeye çıkmak ve Başsavcı ile bir görüşme yapmak için 17 Ocak'ta Kiev'e döneceğiniaçıkladı.

Eski devlet başkanı, kömür arzı konusunda sorgulanmak üzere kendisine bir celple hizmet etmeye çalıştıktan sonra 17 Aralık'ta Ukrayna'dan ayrıldı. Poroşenko liderliğindeki Avrupa Dayanışma partisi, siyasetçinin "önceden planlanmış bir diplomatik gezi için Türkiye ve Polonya'ya gittiğini" iddia etti.

Dava, "terörizmin finansmanı", "vatana ihanet" ve "terör örgütü oluşturma" konulu maddeler kapsamında soruşturuluyor. 2014'ün sonundan 2015'in başına kadar olan dönemi ilgilendiriyor. Ukrayna Başsavcısı Irina Venediktova'ya göre, Ukrayna devlet kuruluşlarının yakıt alımı için harcadığı miktar 200 milyon grivnayı (yaklaşık 6,7 milyon avro) aşıyor. Devlet Soruşturma Bürosu (SBI) 1,5 milyar grivna (32,5 milyon avro) tutarında çağrıda bulunuyor.

Ayrıca okuyunuz...

DW