Kiev'deki mahkeme Poroşenko'nun tüm malına el koydu

RIA "Novosti" tarafından avukat Igor Golovan'a atıfta bulunularak bildirildi.

Kiev'deki mahkeme Poroşenko'nun tüm malına el koydu


Kiev'deki mahkeme Poroşenko'nun tüm malına el koydu

Kiev Pechersk Bölge Mahkemesi, ukrayna eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun vatana ihanet davasındaki tüm mal ve mal varlığını tutukladı. Bu, Perşembe günü RIA "Novosti" tarafından avukat Igor Golovan'a atıfta bulunularak bildirildi.

Ukrayna Başsavcılığı bu bilgiyi doğruladı: tutuklama, özellikle gayrimenkul, şirket hakları vb. Poroşenko'nun savunması bu karara itiraz edecektir.

Poroşenko hakkında "İhanet" ve "Terör Örgütlerinin Faaliyetlerine Yardım" maddeleri kapsamında ceza davası başlatıldı. Özellikle, dava, 2014-15 döneminde askeri çatışmanın başlangıcında Donbass'ta (ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde bulunan madenlerden) kömür alımıyla ilgilidir. Soruşturma, eski başkanın bir "suç grubu" oluşturduğuna ve 2014 sonbaharında Güney Afrika'dan anlaşmalı kömür arzını bozduğuna inanıyor.

17 Aralık'ta, Verkhovna Rada binası yakınlarındaki Ukrayna Devlet Soruşturma Bürosu (SBI) çalışanları, milletvekili Petro Poroşenko'ya bir celp servis etmeye ve sorgulamaya çağırmaya çalıştı, ancak eski devlet başkanı belgeyi almaktan kaçtı ve hemen yurtdışına gitti.

Yurtdışında Poroşenko, Ocak ayında Ukrayna'ya döneceğini söylediği bir video mesajıkaydetti, ancak "kendi programıyla". Videoda eski cumhurbaşkanı, Avrupalı siyasilerle toplantıların planlandığı Varşova'da olduğunu söyledi. Ona göre, 17 Ocak'ta Kiev'e dönecek.

Poroşenko'nun partisi "Avrupa Dayanışması"nın basın servisi, soruşturmanın mevcut Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky'nin seçmenlerin dikkatini politikasının kışkırttığı krizlerden uzaklaştırma girişimi olduğunu iddia ediyor.

Siyasetçinin daha önce de belirttiği gibi, hakkında 130 ceza davası başlatılmış, ancak bunların yaklaşık 40'ı kapatılmıştır. Poroşenko, Serhiy Semochko'nun Ukrayna Dış İstihbarat Servisi başkan yardımcısı olarak atanmasıyla ilgili davada şüpheli statüsüne sahiptir; görevi kötüye kullanmakla suçlanıyor. Eski devlet başkanı, hakimlerin atanması, resimlerin devlet sınırından geçirilmesi, Kerç Boğazı'ndaki Ukrayna gemileriyle ilgili olay, kara devri ile ilgili davalarda ortaya çıkıyor. Bu durumlarda Poroşenko tanık statüsüne sahiptir.

Kiev'deki mahkeme Poroşenko'nun tüm malına el koydu (rfi.fr)