Kılıçdaroğlu: AK Parti alın teri çalıyor, ilk Bahçeli alkışlıyor

Siz hiçbir zaman MHP'nin esnaf, çiftçi dediğini duydunuz mu?" dedi.

Kılıçdaroğlu: AK Parti alın teri çalıyor, ilk Bahçeli alkışlıyor


Kılıçdaroğlu: AK Parti alın teri çalıyor, ilk Bahçeli alkışlıyor

CHP lideri Kılıçdaroğlu iktidara yüklenirken MHP lideri Bahçeli için, "Ne kadar yolsuzluk varsa ilk alkışlayandır. Siz hiçbir zaman MHP'nin esnaf, çiftçi dediğini duydunuz mu?" dedi.

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de gerçekleşen partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "ekonominin kitabını yazdık" sözlerini eleştirdi. MHP lideri Bahçeli'ye de "Bu ülkenin en köklü partilerinden biri bu hale nasıl geldi?" diye seslendi.

Kılıçdaroğlu'nun yazısından satırbaşları şöyle:

1800 LİRA İLE GEÇİNSİN MAAŞIMI VERECEĞİM: Türkiye'nin sorunları çok hepimiz biliyoruz. Sorunları her bir vatandaş yaşıyor. Sorunları yerinde tespit etmek, o sorunları aşmak için çözümler üretmek hepimizin ortak görevidir. Kayseri'ye yarın seçim varmış gibi giden 38 milletvekilimiz bütün ilçeleri gezdi, vatandaşın dertlerini dinledi. Sizin yaşadığınız sıkıntıları aşmak istiyoruz ve bunun için mücadele edeceğiz bunun için destek istiyoruz dedik. Emekli bir vatandaşımız, 'Ülkenin hali harap, geleceği hiç iyi görmüyorum. Aylık 1800 lira maaşım var. Geçinemediğimiz için günlük inşaat işlerine gidiyorum. 600 milletvekili var bir tanesi 1800 lira ile geçinsin maaşımı ona vereceğim' diyor. Bir de sarayda oturanlar var, bir yerden değil beş yerden maaş alıyorlar.

SAAT BAŞI ETİKET DEĞİŞİYOR: Kayseri'de Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı, 'Eskiden 1 ton et ile 25 ton yem alıyorduk. Şimdi 1 ton et satıyoruz 15-16 ton yem alabiliyoruz' diyor. Bir fırıncı esnaf, '5 ay önce 153 liraya aldığımız un şu anda 246 lira. Ancak yevmiyemizi çıkarabiliyoruz. Cumhurbaşkanı abartıyorsunuz diyor ama bizim enflasyonumuz yüzde 70' diyor. Zamlar, enflasyon... Pahalılığın can yaktığını, insanların geçinemediğini biliyorum. Herkes büyük bir sıkıntı içinde. Saat başı etiketler değişiyor. Bütün bunlara rağmen diyoruz, meraklanmayın biraz sıkıntı çekeceksiniz az kaldı geliyor gelmekte olan, buna inanın. İlk yapacağımız işlerden biri devleti toparlamaktır.

FİYAT İSTİKRARINI MERKEZ BANKASI YERİNE GETİRECEK: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası var. Düne kadar hiçbir sorunumuz yoktu. Fiyat istikrarından Merkez Bankası sorumluydu. Merkez Bankası'nın eli kolu bağlanmış vaziyette. O da sarayın talimatını yerine getiriyor ve bu tablo ortaya çıktı. Türkiye Cumhuriyeti'nde fiyat istikrarı görevini Merkez Bankası yerine getirecek. Paranın değerini koruyacak, dövize karşı kar gibi erimesine engel olacak. Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacak para politikasını doğrudan kendisi belirler diyor yasa. Bu bir kararname ile Merkez Bankası'nın elinden alındı. Başka bir komiteye verildi. Bu komite hiç çalıştı mı? Bu komite bu zamlara bir şey dedi mi? İlgili kişiler bir araya gelip, 'Bu Türk Lirası niye güneş görmüş kar gibi eriyor' diye düşündü mü? Hayır. Memlekette her şey ateş pahası, neyi tutsanız elinizde kalıyor.

SÖYLEDİĞİMİZDEN DERS AL: Merkez Bankası'na müdahale ettiler de ne oldu? 128 milyar dolar Merkez Bankası kanununa aykırı olarak kayınpeder damat arasında yok edildi. Nereye gitti 128 milyar dolar? Merkez Bankası'nın kasasında şu anda kendisine ait ne 1 dolar, ne 1 centi var. Tam 35 milyar dolar eksi bakiyesi var. Doları kontrol edelim derken 128 milyar dolar buharlaştı. Bugün dolar 10 liranın üzerine çıktı. Cumhur İttifakı'nın milli ve yerlilerine ne oldu? Beyler ne yapıyor? Ha bire bize çatıyorlar, kızıyorlar. Bizim söylediğimizden ders al kardeşim. Devletin nasıl yönetileceğini ben sana söylüyorum. Zam yağmuru geldi. Öyle bir duruma geldi ki Türkiye damat ayrılırken 'At izi it izine karıştı' demek zorunda kaldı. Hedefleri şu, Türk lirası erisin, dolar yükselsin, memleket fakirleşsin, bizim servetlerimiz pula insin ve her şeyi ihraç edelim. Dışardan dolar gelsin, dolardan cari fazla oluşturalım. Bu durumu düzeltiriz, memleketi önce fakirleştirelim diye düşünüyorlar. Dünyada böyle bir şey yok. Fakirliği bu kadar temel bir argüman olarak benimserseniz iç piyasanın durumu esnafın derdi olur, hiç kimse alışveriş yapmaz.

MEMLEKETİ KARA PARAYA BAĞLADILAR: Son 7 yılda dolar bazında milli gelir sürekli düştü. İşsizliği zaten rekor düzeye ulaştırdılar. Baronlara bel bağladılar. O uyuşturucu baronu Türkiye'ye parasını getiriyor, bir gün tutuyor burada aklıyor sonra yurt dışına götürüyor. Bunlar da aracılık ediyorlar. Bütün bunlar olurken çıkıp diyor ki, 'Biz ekonominin kitabını yazdık' diyor. Yazdıkları ekonominin kitabından bir sayfa okuyayım. Zafer Havalimanı, bu yılın ilk 8 ayında dolar bazında garanti vermişler 877 bin 488 kişi buradan uçacak demişler. 5 bin 725 kişi kullanmış. Devletin hazinesinden beşli çeteye giden para 4 milyon 650 bin avro. Erdoğan'ın kitabında bu yazıyor. AK Partiye oy veren kardeşlerime sesleniyorum senin alın terini çalıyorlar. MHP'li kardeşlerime de sesleniyorum. Ne kadar yolsuzluk varsa ilk alkışlayan da sayın Devlet Bahçeli'dir. Siz hiçbir zaman MHP'nin esnaf, çiftçi dediğini duydunuz mu? Bu ülkenin en köklü partilerinden biri bu hale nasıl geldi? (DUVAR HABER MERKEZİ)