Kılıçdaroğlu, o koltukta kaç yıl oturur?..

Ve ardından bombayı patlattı!..

Kılıçdaroğlu, o koltukta kaç yıl oturur?..


Kılıçdaroğlu, o koltukta kaç yıl oturur?..


Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Afyonkarahisar’da yerel yayın yapan bir radyoda yaptığı değerlendirmeler, siyasi kulisleri yeniden dalgalandırdı.

Kısa bir hatırlatma:

“Siz kendiniz adaylık düşünüyor musunuz?” sorusuna yanıt veren Gültekin Uysal, “Kendi adıma bireysel bir hesap içinde hiç olmadım. 20 yılı aşkın siyasi hayatımda ilkeli duruşa devam ediyorum. Bu yüzden Afyonkarahisarlı olarak ekmeğini yediğim, suyunu içtiğim Afyonkarahisar’dan milletvekili adaylığı önceliğimdir”  diye konuştu.

Ve ardından bombayı patlattı!..

“Kılıçdaroğlu’nun aday olmasına durumuna nasıl bakıyorsunuz?” sorusuna yanıt veren Uysal, “Bizim için birinci öncelik cumhurbaşkanlığı. Tabiî ki TBMM’de de Millet İttifakı olarak parlamenter sisteme geçmek adına güçlü çıkmak zorundayız. Cumhurbaşkanı adayı konusunda temel kuralları koyduk 6’lı masa olarak. Ben Kılıçdaroğlu’nun adaylığına sıcak bakarım. Bu masanın oluşumunda önemli katkılar sağlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu doğal olarak da isterse hakkıdır. Bu manada bizlerde gerekli desteği veririz” dedi.

Zamanlamaya dikkat!..

Gültekin Uysal, 3 Temmuz’da İYİ Parti lideri Meral Akşener’in ev sahipliğinde yapılacak altılı masa toplantısından önce, “Kemal Kılıçdaroğlu bu toplantıda adaylığını ilan edecek mi etmeyecek mi?” tartışmalarının en tepe noktaya geldiğinde bu açıklamayı güm diye yaptı.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, milletvekilli seçildiği 2018 genel seçimine İYİ Parti listesinden girmişti. Siyaset kulislerinde konuşulanlara göre, Uysal’ın Meral Akşener ile aralarına biraz mesafe girmiş, “eskisi gibi değiller”miş… O yüzden,  Gültekin Uysal’ın bu çıkışları, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajları” olarak yorumlanıyor. Veya öyle algılanmasına sebep oluyor diyelim!..

Gültekin Uysal, Kemal Kılıçdaroğlu leyhine çıkışlar yaptıkça kulislerdeki iddialar peşi sıra geliyor. “Gültekin Uysal’a Milli Eğitim Bakanlığı sözü verildi”, “Önümüzdeki seçimde Uysal ile birlikte 3 DP adayı seçilecek garanti yerlerden CHP listesinden seçime girecekler” gibi gibi… Dedim ya, tamamen iddia bunlar!.. Ama, görebildiğim kadarıyla net bir fotoğraf var; Gültekin Uysal, masadaki dengeyi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının kesinleşmesine yönelik kaydırabilmek için epey ter döküyor…

★★★

İYİ Parti ev sahipliğinde 3 Temmuz’da yapılacak altılı masa toplantısı oldukça sıcak geçecek. Temmuz sıcağından değil, masanın görünür ve görünmez gündem konuları yüzünden!..

CHP koridorları, tümüyle Kemal Kılıçdaroğlu’nun altılı masanın ortak adaylığına kilitlenmiş durumda. “Kesin “ gözle bakılıyor, “Olmazsa olmaz” deniyor… Ya altılı masada uzlaşma sağlanamazsa sorusuna, “O zaman Kemal bey, kendi adayımız olarak çıkar. Bu saatten sonra geri vites olamaz” deniyor.

Haklılık payları var mı?.. Var!..

Bugün dışarıdan görünen tablo ve Türkiye’de meydana gelen büyük tahribatları düzeltip, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek için 3 yılda yetmeyebilir. Belki de 5 yıl yetmez…

O zaman, Kemal Kılıçdaroğlu seçildiği takdirde Cumhurbaşkanlığı  makamındaki görev süresini sonuna kadar kullanır mı?.. Ve hatta, ikinci kez Cumhurbaşkanlığına aday olur mu?..

Haydi, bugünden itibaren kafa yormaya başlayalım!..

https://www.korkusuz.com.tr/kilicdaroglu-o-koltukta-kac-yil-oturur.html

AHMET TAKAN / KORKUSUZ