"Komünistler Moskova'ya" sloganı tersine döndü: 1 milyonu aştı

SİYASETE DE ATILDILAR

"Komünistler Moskova'ya" sloganı tersine döndü: 1 milyonu aştı


"Komünistler Moskova'ya" sloganı tersine döndü: 1 milyonu aştı

Türkiye'de, Rusça konuşan ülkelerden olanlarının sayısı da dahil olmak üzere, yaşayan Rusların 1 milyonu aştığı ifade edildi.

Türkiye'de özellikle 60'lı yıllarda komünizme karşı olanlar, dönemin Sovyetler Birliği'ni kastederek, "Komünistler Moskova'ya" sloganı atıyorlardı. Bugün, bu slogan tersine döndü.

Rusya’nın resmi haber ajansı RIA Novosti, Türkiye’de yaşayan Rusya vatandaşlarının sayısına dair resmi veri olmamakla birlikte, Rusça konuşulan ülkelerden olanların sayısının tahminen 1 milyonu aştığını yazdı. 

Haber analizinde, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Akkuyu’dan sonra ikinci nükleer santral konusunu görüştükleri hatırlatılarak, bu proje gerçekleşirse Rusların Karadeniz kıyısındaki Sinop ve İğneada’ya da emlak talebinin olabileceği yorumu yapıldı.

SİYASETE DE ATILDILAR

Rusların yoğun yaşadığı Antalya ve çevresini inceleyen yazıda, bazı Rusya vatandaşlarının ikamet ettikleri Rus şehirlerinde yerel siyasete bile atıldıkları hatırlatıldı. 

Haberde Türkiye’de en fazla gayrimenukulü İranlı ve Iraklıların aldığı, Rusların şimdilik üçüncü sırada olduğu, 2020’de Rusların konut yatırımlarının 9,2 milyar rubleye ve üç bin adete ulaştığı vurgulandı.

Türkrus sitesinin aktardığına göre, Türkiye’deki sert devalüasyon sonrası ilginin arttığı belirtilirken, Antalya ve çevresinde artık "Rusça konuşulan mahalleler oluştuğu”, bazı okullarda Türk-Rus evliliklerinden olan çocukların sayısında büyük artış olduğu belirtildi.

Yazıda “Bölgede yaşayan karma aileler, yerel gelenekleri de etkiliyor. Genelde doğum günlerini kutlamayan Türkler, Ruslar sayesinde hem doğum günlerine, hem de 8 Mart Kadınlar Günü’ne daha fazla önem verir oldular. Hediyeler alınıyor, Rus gelenekleri yayılıyor” denildi.

Odatv.com