Kübra Dağlı Türk milli tekvandocu

Kübra Dağlı Kimdir?

Kübra Dağlı Türk milli tekvandocu

Kübra Dağlı (d. 17 Şubat 1996, Isparta), Türk milli tekvandocu.

Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği öğrencisi. Babası eski boksör, şimdi antrenörlük yapıyor. Amcası ise tekvando antrenörü olan Kübra 12 yaşındayken kendi isteğiyle babası ve amcasının spor salonuna gitmeye başladı. İlk başta babamlar “Boşver sen yapma, sen kızsın” filan diyorlardı. Ama çok istiyordum. Gide gele daha da çok sevdim. Küçük yaştan beri dövüş sporlarına olan ilgisi 13 yaşında karateye, 15 yaşında da SAKARYA tekvandoya başlamasına sebep oldu. Spor hayatı boyunca disiplini elden bırakmayan Kübra, turnuvalara hazırlanmak için her sabah 5’de antrenmana gidip günde çift idman yaparak hazırlandı.[1][2]

Kariyeri


Kübra, 2013 yılında katıldığı Tekvando Avrupa Şampiyonası 15-17 Yaş Bayan kategorisinde de Avrupa üçüncüsü oldu. Aynı yıl milli takıma girmeyi de başaran Kübra, o günden beri milli müsabakalarda da yer alıyor.

2017 yılı ise Kübra Dağlı için bir dönüm noktası oldu. Peru’nun başkenti Lima şehrinde düzenlenen 10. Tekvando Dünya Şampiyonasında Türkiye’ye büyük bir gurur yaşatan Kübra, 18 Yaş Üzeri Free Style İkili Takım kategorisinde Emirhan Muran ile birlikte dünya şampiyonu olmayı başardı.

2018’de düzenlenen 2. Dünya Plaj Poomsae Şampiyonası'nda muhteşem bir performans sergileyerek Avrupa Şampiyonası’nda yenildiği rakibini yendi. 18-30 yaş kadınlar ve yüksek kırış kadınlar kategorilerinde 2 altın madalya kazandı. Ayrıca etkinliğe bu yıl eklenen kadın ve erkek sporcuların karma şekilde yarıştığı üç kırış kategorisinde de bronz madalya elde ederek büyük bir başarıya imza attı. Kübra, bu dalda dereceye girebilen tek kadın oldu. Yunanistan'ın Rodos Adası'ndaki şampiyonada Türkiye'yi temsil eden tek sporcu olan 21 yaşındaki Kübra, toplam 5 madalya ile Türkiye’yi bir kez daha gururlandırdı!

2019 yılında Ankara'da düzenlenen Türkiye Tekvando Poomsae Şampiyonası'nda Serbest Stil Ferdi Kadınlar kategorisinde ise gümüş madalya, Serbest Stil Çiftler kategorisinde ise Emirhan Muran ile birlikte Türkiye şampiyonu oldu.

KÜBRA DAĞLI ESNEKLİK  DERSLERİ

SPOR SALONUNDA BİR GÜNÜM NASIL GEÇİYOR! ( AVRUPANIN EN BÜYÜK SPOR TESİSİ )

Kübra Dağlı Kimdir?

Kübra Dağlı Ispartalı olup 17 Şubat 1996 tarihinde doğmuştur. Şu an 20 yaşında olan Kübra başarılı bir tekvandocudur.

Kübra Dağlı 20 yaşındadır ve başarılı bir tekvando sporcusudur. 1996 doğumlu olan Kübra Dağlı aslen Ispartalıdır. Spor akademisinde eğitim almıştır ve Emirhan Muran ile birlikte Tekvando Turnuvasında Dünya Şampiyonu olmuştur.

PERU’nun başkenti Lima şehrinde düzenlenmiş olan 10. Tekwando Dünya Şampiyonasında ülkemize büyük bir gurur yaşatan Kübra Dağlı 18 Yaş Üzeri Free Style İkili Takım kategorisinde Emirhan Muran ile birlikte dünya şampiyonu olmayı başarmıştır. Daha önce katıldığı 15-17 Yaş Bayan kategorisinde de Avrupa üçüncüsü olmayı başarmıştır.

Dünya Tekvando Federasyonu (WTF) tarafından Peru’nun başkenti Lima’da düzenlenen Tekvando Şampiyonasında çiftlerde yarışan KÜBRA DAĞLI ve Emirhan Muran aralarında Amerika, Çin ve Almanya’dan da sporcuların katıldığı turnuvada bütün rakiplerini geçerek birinci oldular ve ülkemize büyük bir gurur yaşatmayı başardılar.

Bu alanda ve farklı alanlarda da ülkemize madalya getiren başka sporcular da oldu; ancak diğerleri Kübra Dağlı kadar gündeme gelmemişti. Kübra Dağlı'nın bu kadar çok gündeme gelmesinin en önemli sebebi başörtüsüyle verdiği pozlar ve bakımlı haliyle dikkat çekmesi oldu.

Başörtülü bir bayan sporcunun bu denli dikkat çekici olması özellikle sosyal medya üzerinden çok eleştirildi. Başını örtmenin amacının kadının kendini saklaması olduğu fakat günümüzde bu anlayışın amacından saparak makyajla, dar kıyafetlerle ve ilgi çekici pozlarla dikkat çekmeye yönelik olması ciddi bir şekilde eleştiriliyor. Başka bir kesim ise Kübra Dağlı'ya haksızlık yapıldığını, bayanların istediği kıyafetle istediği gibi poz vermekte özgür olduğunu savunuyor ve Kübra'nın da başarısıyla gündeme gelmesi gerektiğini belirtiyorlar. Toplumu ikiye bölen bu tartışma bir yana Kübra DAĞLI ve Emirhan MURAN Türkiye adına elde ettikleri bu başarıyla büyük bir tebriği hak ediyor.

ARŞİV BELGE